logo

prawo-polityka
O jaką Polskę walczy Platforma, a o jaką PiS?

O jaką Polskę walczy Platforma, a o jaką PiS?
Biorąc pod uwagę tylko geopolitykę Polska znajduje się w takim miejscu świata, że o jej wpływy (Polska jest największym krajem Europy Środkowej) muszą zabiegać największe potęgi: USA, Niemcy i Chiny. I to właśnie interesy tych państw są osią sporu w Polsce.

Dwie koncepcje:
1. PO (stronnictwo kontynentalne - niemieckie, za dr J.Bartosiak) - jest formacją, która wiąże przyszłość Polski z liderem Unii - Niemcami, pośrednio również z Moskwą, która proponuje Berlinowi udział w budowie "wspólnego obszaru gospodarczego od Lizbony po Władywostok" (za W.Putinem) (najważniejszymi elementami tej rosyjsko-niemieckiej inicjatywy są rurociągi Nord Stream). Oznacza to w dłuższej perspektywie usunięcie wojsk amerykańskich z kontynentu europejskiego, co nieśmiało zaczyna pojawiać się w postulatach niektórych niemieckich partii np. AFD. Polityka ta często określana jest jako "polityka ciepłej wody w kranie" lub Mitteleuropy, w tej koncepcji Polska zgadza się na rolę peryferyjną i rezygnuje z budowy obszaru rdzeniowego Unii Środkowoeuropejskiej w dorzeczu Wisły (oś Pn-Pd) wspierając (głównie demograficznie) rozwój głównego obszaru rdzeniowego Unii w dorzeczu rzeki Ren. Amerykanie nie chcąc dopuścić do zbliżenia Berlina i Moskwy zaproponowali (za Trumpa) Polsce realizację tzw. Trójmorza/Międzymorza (ustanowili m.in. fundusz Trójmorza), podobnie reagują Chińczycy, którzy też nie chcą powstania Nowego Jedwabnego Szlaku na warunkach rosyjsko-niemieckich proponując Polsce współpracę w formule "17+1" wraz z funduszem. Po wygranej Bidena Amerykanie przenieśli stolicę Trójmorza/Międzymorza z W-wy do Berlina i próbują dogadać się Moskwą, która jest nim niezbędna do zdławienia rozwoju Chin.

2. PiS (stronnictwo atlantyckie - patriotyczne, za dr J.Bartosiak) - jest formacją, która realizowała na zlecenie USA koncepcję Trójmorza/Międzymorza, Amerykanie nie chcą tym samym dopuścić do wejścia W-wy w orbitę wpływów niemiecko - rosyjskich. Należy w tym miejscu przypomnieć, że rurociągi Nord Stream są częścią koncepcji zaproponowanej przez W.Putina o wspólnej przestrzeni gospodarczej między Lizboną a Władywostokiem, którą Rosja chce realizować z Niemcami. Po wygranej Bidena Amerykanie przenieśli stolicę Trójmorza/Międzymorza z W-wy do Berlina i dali wolną rękę Niemcom na obalenie PiS (TSUE, Turów, praworządność, LGBT .....).

Wnioski:
Koncepcja tzw. Mitteleuropy proponowana przez PO, to koncepcja dość prosta w realizacji, Polska rozpływa się w Unii, pozostaje częścią niemieckiej strefy wpływów jako główne wsparcie demograficzne dla starzejących się Niemiec (z niemieckich badań wynika, że Polacy asymilują się najlepiej ze wszystkich nacji). Jest również zapleczem taniej i niezaawansowanej produkcji dla niemieckiego przemysłu. Jednak zamożność polskich euroregionów może osiągnąć nawet 70% dawnych obszarów NRD (wyższy nie będzie, bo zagrozi interesom niemieckim).
Będzie to również obszar bezpieczny w sensie militarnym, status-quo będą utrzymywały bowiem armie państw ościennych - Bundeswehra i armia rosyjska. W tej perspektywie Ukraina, kraje bałtyckie, Białoruś, Gruzja wejdą już na stałe do Rosji (lub będą miały rolę wasalną).

Koncepcja tzw. Trójmorza/Międzymorza którą proponuje PiS jest koncepcją zdecydowanie bardziej ambitną, ale też ryzykowniejszą, bo oznacza budowę konkurencyjnego dla niemieckiego obszaru rdzeniowego. Częścią tego planu jest realizacja gigantycznych inwestycji infrastrukturalnych, które uderzają zarówno w interesy niemieckie, ale i rosyjskie np: Via Carpatia, CPK, przekop Mierzei Wiślanej. Wśród celów strategicznych jest zablokowanie niemiecko-rosyjskiego Nord Stream2, pełna niezależność energetyczna, co oznacza zakończenie sponsorowania rosyjskich zbrojeń, obrona Ukrainy, Białorusi, państw bałtyckich przed wchłonięciem przez Rosję.
Obecnie poprzez rurociąg Nord Stream największym sponsorem rosyjskich zbrojeń jest już od dłuższego czasu Berlin, a wraz z uruchomieniem drugiej nitki rurociągu współpraca ta dodatkowo ulegnie poszerzeniu. Nord Streamy zamkną w energetycznym imadle całą Europę Środkową (głównie uderzy w Ukrainę). Stronnictwo kontynentalne już zapowiedziało zablokowanie realizacji CPK, przekopu Mierzei Wiślanej oraz obranie łagodnego kursu wobec realizacji Nord Stream2 (za R.Trzaskowski).

Źródła: Piotrzkowicz I.P., "Geopolityka: Polska w grze mocarstw", Mackinder H.J., "Democratic Ideals and Reality", Spykman N., "The Geography of the Peace" Bartosiak J. "Polska potrzebuje Ukrainy, jako obszaru buforowego" https://www.youtube.com/watch?v=qV5VrsxOUsY, "Elementarz geopolityki dla początkujących. Sytuacja Polski na arenie międzynarodowej w obliczu słabnącej pozycji USA"
Popularne pytania
Co jest na zdjęciu?
Które produkty spożywcze są najczęściej fałszowane?
Co jest głównym powodem nieświeżego oddechu?
Ile mierzy najdłuższy kot domowy świata?
Jakiej wielkości łapówka była w III RP najwyższa?
Które części w telefonie są najdroższe?
Czy osoby zestresowane mają skłonność skręcania w prawo?
Czy wszystkie psy podnoszą łapę, gdy chcą zrobić siusiu?
Ile rozbiegu potrzebuje Airbus A380, aby wystartować?
Gdzie i kiedy powstały pierwsze narty?
Czy kota można kąpać?
W Formule 1 zwycięzca na podium wypija szampana, natomiast w wyścigu Indianapolis 500?
Z jaką nacją na Bliskim Wschodzie Polacy są najbardziej spokrewnieni?
Czy duże dawki witaminy C zapobiegają zakażeniu COVID-19?