logo

historia, 1947
Zofia Rojuk została sprzedana za "flaszkę" żołnierzom Armii Czerwonej. 27 V 1947 w jej obronie wystąpili m. in. żołnierze ...

Zofia Rojuk została sprzedana za
Mąż sprzedał ją sowietom za butelkę wódki. Była wieziona przez czerwonoarmistów do ich jednostki jak trofeum. Wydawało się, że jej los jest przesądzony...
Od zakończenia wojny minęły już dwa lata. Jadący koleją z Poznania do Leszna krawiec Feliks Lis zobaczył zaledwie 21-letnią Zofię Rojuk w towarzystwie pijanych "wyzwolicieli". Po cichu błagała go o pomoc. Powiedziała, że jest Polką, że mąż sprzedał ją im za butelkę wódki, że odebrano jej dziecko, a żołnierze wiozą ją do koszar. Starania o uwolnienie kobiety podjęli najpierw kolejarze, potem milicjant Zygmunt Handke - bezskutecznie.
22-letni podporucznik Jerzy Przerwa na wieść o zaistniałej sytuacji zdecydował o wyjściu z garnizonu w Lesznie szesnastoosobowego oddziału. Po drodze na dworzec rozkazał żołnierzom załadowanie broni i obstawienie budynku. Na miejscu rozpoczął rozmowy kapitanem Sokołowem – dowódcą sowieckiego oddziału. We dwóch udali się do wartowni Straży Ochrony Kolei, gdzie kontynuowali negocjacje. Żołnierze Przerwy mieli nie wypuszczać nikogo z budynku dworca, dopóki dowódcy nie dojdą do porozumienia. Gdy pijani czerwonoarmiści chcieli wyjść na świeże powietrze, doszło do przepychanek, a w końcu otworzyli ogień. Byli jednak zbyt pijani, by celnie strzelać. W czasie potyczki śmierć poniosło dwóch oficerów, jeden szeregowiec, a rannych zostało pięciu żołnierzy Armii Czerwonej.
Obrońców Zofii Rojuk błyskawicznie aresztowano i skazano. Sąd już na początku przyjął sowiecką wersję wydarzeń. Trzech obrońców zostało rozstrzelanych, kolejni otrzymali wyroki wieloletniego więzienia.

Wydarzenia z 27 maja 1947 roku nie były jedynym takim przypadkiem. Przeczytajcie o podobnych zdarzeniach z udziałem "wyzwolicieli

Piotr Grzelczak: Kradzieże, rozboje, pobicia, uprowadzenia i zabójstwa. Przestępczość żołnierzy Armii Czerwonej w pociągach relacji Poznań Główny – Krzyż Wielkopolski latem 1945 r.
„Stosunek ludności cywilnej do wojska radzieckiego znacznie się pogorszył, tak że niektórzy komendanci powiatowi [MO] określają ten stosunek jako wrogi. Powstał on wskutek ciągłych zabójstw, napadów rabunkowych, różnych kradzieży, gwałtów kobiet, nawet staruszek i dzieci, oraz innych przestępstw dokonywanych przez żołnierzy i oficerów radzieckich” – czytamy w raporcie sytuacyjnym Komendy Wojewódzkiej MO w Poznaniu z 17 lipca 1945 r.

Nie ma chyba szczególnych powodów, aby podważać wiarygodność tego rodzaju dokumentów sporządzanych przez milicyjnych analityków, piszących wszak o sojuszniczej formacji. Pozostawiając na boku skalę zjawiska, obejmującego z różnym natężeniem całe województwo poznańskie, wydaje się, że wraz z przejściem frontu, szczególnie narażone na dojmujące skutki sowieckiej obecności były te powiaty i miasta, które leżały wzdłuż szlaków komunikacyjnych, z których regularnie korzystała Armia Czerwona.

https://ipn.gov.pl/pl/armia-czerwona-na-ziemi/97143,Piotr-Grzelczak-Kradzieze-rozboje-pobicia-uprowadzenia-i-zabojstwa-Przestepczosc.html

IPN
Popularne pytania
Jak duży może być karp?
Dlaczego Akademia Górniczo-Hutnicza powstała w Krakowie, a nie na Śląsku?
W którym kraju mamy zostawiają swoje pociechy w wózku przed restauracją?
Kto zbudował Rosjanom port w Murmańsku?
Czy to robot czy człowiek?
W którym momencie należy zdjąć czapkę?
Czy wzmożone policyjne kontrole oraz fotoradary mają wpływ na ilość wypadków?
Czy im więcej wydajesz na wesele, tym większe prawdopodobieństwo, że małżeństwo skończy się rozwodem?
Co by się stało, gdyby wyginęły komary?
Ilu Amerykanów polskiego pochodzenia biła się o niepodległość Polski podczas I wojny?
Co oznacza imię Róża?
Z czym w czasach pogańskich kojarzona była nagość?
Jaki procent dzieci w średniowiecznej Polsce osiągało dorosłość?
Skąd pomysł rumaka w logu firmy Ferrari?