logo

zdrowie-medycynaIle czasu po wypiciu alkoholu można prowadzić?

Ile czasu po wypiciu alkoholu można prowadzić?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Przeciętny mężczyzna potrzebuje od dwóch do trzech godzin na spalenie 20 g czystego alkoholu, to zaledwie 50 g wódki, 100 ml wina to już 12 g alkoholu (etanolu), a przeciętne 0,5 l piwa to 25 g alkoholu (etanolu). Kobiety potrzebują nieco więcej czasu, bo w ich organizmach występuje mniejsze stężenie dehydrogenazy (enzymu odpowiedzialnego za przetwarzanie alkoholu w wątrobie). Ważnym czynnikiem jest nie tylko płeć, ale również predyspozycje, procesy trawienne, zmęczenie, stres, leki np. zawierające estrogen, pigułki antykoncepcyjne, a nawet wypita kawa czy wypalone papierosy, to wszystko wpływa na procesy metaboliczne w organizmie.
Dwa piwa 0,5 litra to na policyjnym alkomacie 1 promil. Należy pamiętać, że znacząca liczba złapanych pijanych kierowców piła poprzedniego wieczora! W nocy bowiem metabolizm zachodzi dużo wolniej niż w ciągu dnia. Nie ma również znaczenia to, ile zjemy, jeśli organizm jest dodatkowo obciążony jedzeniem dłużej będzie trawił alkohol. Jeśli chcemy mieć pewność najlepiej kupić dobrej jakości (wydatek kilkuset zł) alkomat lub po prostu niepotrzebnie nie ryzykować.
Popularne pytania
Dlaczego dzierzba siwa nabija swoje ofiary na kolce drutu kolczastego?
Co jest na zdjęciu?
Jak brzmiały ostatnie słowa Boba Marley'a tuż przed śmiercią?
Co znajduje się na zdjęciu?
Ile ludnosci miałaby Polska, gdyby nie wybuchła II wojna światowa?
Dlaczego kaczka nie tonie?
Czy spanie na twardym jest zdrowe dla kręgosłupa?
Jak brzmiał pierwszy wysłany na świecie SMS?
Czy w USA można poszukiwać mężczyzn do pracy?
Czy człowiek jest w stanie żyć z jedną półkulą mózgu?
Kiedy skończyła się pomoc ZSRR dla hiszpańskich komunistów?
Kto wymyślił banknoty?
Czy margaryna jest zdrowsza od masła?
O ile skróciłby się dzień na Ziemi gdyby nagle zabrakło Księżyca?