logo

zdrowie-medycynaIle białka powinno się jeść na kilogram ciała?

Ile białka powinno się jeść na kilogram ciała?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Przeciętna osoba powinna dostarczyć od 0,8 do 1,6 gram białka na kilogram ciała dziennie (dla 70 kg około 51 g) np. 60 kg powinna dostarczyć minimum 48 g białka (czyli tyle co znajduje się w 160 g gotowanej piersi kurczaka).
Jeśli wykonujemy trening siłowy trenerzy zalecają zwiększenie tej ilości do nawet 2-2,5 g białka na kilogram masy dziennie. Należy przyjąć, że przeciętny człowiek nie powinien przekraczać 2 g białka na 1 kilogram masy ciała. Należy bowiem pamiętać, że nadmiar białka mocno obciąża wątrobę, nerki (nie powinniśmy nigdy zapominać o wodzie, która pomoże nerkom pracować) i prowadzi do utraty wapnia. Jeśli dostarczymy białko z mięsem (lepiej wybierać chude mięso drobiowe) musimy się też liczyć z dużym obciążeniem żołądka, a przepełniony i wymęczony żołądek nie sprzyja dobrym wynikom.
Białka możemy podzielić na pełnowartościowe (zawiera zestaw ośmiu aminokwasów egzogennych): mięso, sery, mleko, jogurty, ryby, owoce morza, algi - spirulina, amarantus, produktem ideałem i najlepszym źródłem białka są jaja (średniej wielkości jajko zawiera aż 7 g białka) i niepełnowartościowe: orzechy, soja, orzechy, produkty zbożowe, rośliny strączkowe.
W przypadku produkcji energii dla organizmu optymalnie, aby 25-27% diety pochodziła z dobrych tłuszczy (olej rzepakowy), a reszta z dobrej jakości węglowodanów (kasze, płatki owsiane ...).

Białko to podstawowy budulec mięśni, skóry, kości, zębów czy paznokci, bierze udział w przemianach metabolicznych w tworzeniu i przekazywaniu impulsów nerwowych ....
Popularne pytania
Czy czarnoskórzy właściciele niewolników wsparli Północ w wojnie secesyjnej?
Czy codzienny seks poprawia jakość plemników?
Czy cebulę powinno się trzymać w lodówce?
O ile sterydy mogą zwiększyć mięśnie?
Dlaczego ludzki pot brzydko pachnie?
Który okres historii USA nazywany jest "złotym wiekiem małżeństwa"?
Czy spanie w jasnym pokoju sprzyja otyłości?
Jak dużo mężczyzn płacze po rozstaniu z partnerką?
Czy za fragment banknotu otrzymamy 100% jego wartości?
Ile osób średnio dziennie na świecie obchodzi swoje imieniny?
Dlaczego lody z każdym liźnięciem smakują mniej intensywnie?
Ile kosztuje kurs w klasztorze Shaolin?
Czy słonie boją się mrówek?
Czy po męskich palcach można poznać, że ktoś jest agresywny i dominujący?