logo

wojna
Wykład "Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych" dr Szwagrzyk, dr Musiał, dr Łabuszewski, dr Frazik

Wykład


W tym roku po raz dziesiąty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rocznica zachęca do podsumowania dotychczasowego dorobku. Jak przez te lata zmieniło się postrzeganie podziemia niepodległościowego? Co udało się osiągnąć? Jak najlepiej upamiętnić Żołnierzy Wyklętych, jak opowiadać o ich historii? Jakie zadania i projekty związane ze świętem 1 marca czekają nas w przyszłości?

Zapraszamy na dyskusję o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W rozmowie udział wezmą:

✔ dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej
✔ dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie
✔ dr Tomasz Łabuszewski, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie
✔ dr Wojciech Frazik, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Krakowie
✔ Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

✔ Prowadzenie: dr Paweł Skubisz, dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie.

Spotkanie odbędzie się 20 lutego 2020 (czwartek), o godz. 17.30, w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

Koniec II wojny światowej nie przyniósł Polsce wolności. Wielu nie mogło się z tym pogodzić, wybierając dalszą nierówną walkę i trwanie w konspiracji. Żołnierze antykomunistycznego podziemia niepodległościowego wywodzili się z różnych środowisk: Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych czy Batalionów Chłopskich, mieli różne wizje przyszłej Polski, ale połączył ich wspólny los. Wiedzieli, że w przypadku aresztowania czeka ich śmierć lub długoletnie więzienie, że być może nigdy już nie ujrzą swoich bliskich…

Ci, których skazano na śmierć w pokazowych „procesach”, mieli być pozbawieni nie tylko życia, lecz także prawa do własnego grobu i ludzkiej pamięci. Zamordowanych chowano po kryjomu w bezimiennych mogiłach, a rodziny bezskutecznie poszukiwały jakichkolwiek wiadomości o ich losie.

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych przywrócono dopiero po kilkudziesięciu latach, dzięki staraniom wielu osób: rodzin, dawnych towarzyszy broni, dziennikarzy, naukowców i społeczników. Wraz z rosnącym zainteresowaniem historią podziemia niepodległościowego pojawiła się potrzeba godnego upamiętnienia tysięcy ludzi, którzy za swoją postawę zapłacili wysoką – nieraz ostateczną – cenę.

9 lutego 2011 r. Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę ustanawiającą nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzony 1 marca. Data, zaproponowana przez śp. Janusza Kurtykę, prezesa IPN, nie była przypadkowa – to rocznica wykonania wyroku śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Co roku 1 marca odbywają się wykłady, dyskusje, koncerty, spotkania wspomnieniowe i uroczystości patriotyczne poświęcone Żołnierzom Wyklętym.

IPN
Historia
Biuro Badań Historycznych
Popularne pytania
Co jest główną przyczyną gniewu?
Jak nauczyć się medytować?
W jaki sposób podczas pokazu sztuk walki zawodnicy łamią jednym ciosem pięści stos drewnianych desek?
Który trening sprawniej spala tłuszcz - cardio czy siłowy?
Ilu dorosłych mężczyzn potrzeba, aby unieruchomić 7-metrowego pytona siatkowego?
Ile Wit Stwosz otrzymał pieniędzy za stworzenie Ołtarza w Kościele Mariackim?
Ile kosztował bilet na igrzyska w starożytnym Rzymie?
Jaki procent uczniów polskich gimnazjów ściąga?
Na czyjej ziemi powstał Petersburg?
Jak nazywa się biała część paznokcia?
Ile prawdy jest w powiedzeniu "dasz palec, a zabiorą ci rękę"?
Dlaczego w watykańskich muzeach nagie męskie rzeźby nie mają penisów?
Dlaczego ludzie ze strachu popuszczają w majtki?
Gdzie znajduje się najniżej położone miasto świata?