logo

zdrowie-medycynaKtóre produkty sprawiają, że szybko jesteśmy głodni?

Które produkty sprawiają, że szybko jesteśmy głodni?
Wszystkie produkty z wysokim indeksem glikemicznym (makarony, ryż, pieczywo białe ...) powodują napady głodu. Najlepiej wybierać produkty o niskim indeksie glikemiczny, im niższy tym lepiej, tak więc zamiast białego pieczywa zdecydowanie lepiej zjeść pieczywo pełnoziarniste. Dlatego po pszennej bułce możemy być pewni, że szybko złapie nas wilczy głód.
W posiłkach nie powinno zabraknąć tłuszczów, które sprawiają, że dłużej jesteśmy syci. Ważne jest, aby to były zdrowe tłuszcze np. bogaty w kwasy omega-3 olej rzepakowy. Nie należy również zapominać o białku, które jest dłużej trawione i syci na dłużej. Do najzdrowszych białek zaliczamy drób, jajka, ryby np. sardynki, makrela, śledzie, jogurt naturalny np.typu greckiego z orzechami. Produkty z błonnikiem doskonale sycą, należy jednak pamiętać, aby uzupełnić je wodą. Błonnik wiąże i rozpuszcza się w wodzie zapełniając żołądek na długo np. płatki owsiane. Owoce niestety zawierają dużo cukru tak więc raczej wzmagają głód, wystarczą więc dwie porcje owoców dziennie. Głód wywołuje również organizm kiedy jest odwodniony, dlatego warto mieć z sobą trochę niegazowanej wody.
Nie warto szybko jeść, przeciętny posiłek powinien trwać od 5 do nawet 20 minut. Mózg zdąży zarejestrować fakt, że dużo zjedliśmy.
Wrogiem zdrowego trawienia jest za krótki sen, dochodzi wtedy do zaburzenia wytwarzania hormonów odpowiedzialnych za głód i sytość. Po źle przespanej nocy często sięgamy po kaloryczny posiłek.
Popularne pytania
Czy z wiekiem stajemy się szczęśliwsi?
Co wilki są niebezpieczne dla ludzi?
Czy seryjni mordercy mają jakieś cechy wspólne?
Czy podczas meczu piłki nożnej sędzia może sam siebie usunąć z boiska?
Kto jest na zdjęciu?
Który zawód jest bardziej niebezpieczny: policjanta czy pilota samolotu pasażerskiego?
Co jedzą dżdżownice?
Jaki procent zdjęć w internecie to zdjęcia nagich kobiet?
Czy koty należą do najgroźniejszych gatunków inwazyjnych?
Komu bardziej ufamy - wierzącym czy ateistom, kobietom czy mężczyznom?
Jaki kolor ma skóra niedźwiedzia polarnego?
Jak pies szczeka po czesku?
Które z wymienionych marek należą do polskiego kapitału: Winiary, Pudliszki, Wedel, Sokołów, Wawel, Ruch, Saga, PWN, Morliny ..?
Czy przyczyną powstania Reformacji były zaparcia?