logo

prawo-polityka
Sahara Zachodnia – dawna kolonia hiszpańska w północnej Afryce nad Oceanem Atlantyckim, obecnie terytorium o nieustalonym ...


Sahara Zachodnia (arab. الصحراء الغربية, trl. Aş-Şaḩrā’ al-Gharbiyyah, trb. As-Sahra al-Gharbijja) – dawna kolonia hiszpańska w północnej Afryce nad Oceanem Atlantyckim (jako Sahara Hiszpańska, wcześniej jako Hiszpańska Afryka Zachodnia), obecnie terytorium o nieustalonym statusie międzynarodowym.

W 1976 Front Polisario (wł. Ludowy Front Wyzwolenia As-Sakijja al-Hamra i Rio de Oro) proklamował tu niepodległe państwo o nazwie Sahara Zachodnia (oficjalnie Saharyjska Arabska Republika Demokratyczna, arab. الجمهورية العربية الصحراوية الديمقراطية, trl. Al-Jumhūriyyah al-‘Arabiyyah aş-Şaḩrāwiyyah ad-Dīmuqrāţiyyah, trb. Al-Dżumhurijja al-Arabijja as-Sahrawijja ad-Dimukratijja), które najczęściej określane jest mianem tzw. państwa nieuznawanego (uznawane jest tylko przez 50 państw)[1][2], z drugiej strony Maroko traktuje obszar ten jak integralną część kraju, określając go mianem „prowincji południowych”. Do dzisiaj nie zostały rozstrzygnięte spory o przynależności lub samodzielności tego terytorium. Obecnie jest to terytorium sporne pozostające w części pod faktyczną władzą Maroka, a w części pod władzą Saharyjskiej Arabskiej Republiki Demokratycznej[3]. Sahara Zachodnia graniczy od północy z Marokiem, od północnego wschodu z Algierią, zaś od wschodu i południa z Mauretanią.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sahara_Zachodnia
Popularne pytania
Skąd król Jagiełło wziął pieniądze na wojnę z zakonem krzyżackim?
O której godzinie w ciągu dnia mamy najgorszy humor?
Jaki procent Polaków wierzy w zmartwychwstanie umarłych?
Czy pierwszy model Forda dostępny był tylko w kolorze czarnym?
Jaki Chińczycy wsparli Francuzów podczas I wojny?
Które cyfry są dla Chińczyka szczęśliwe?
W którym kraju wynaleziono ketchup?
Czy siedząc przy jednym stole należy czekać, aż wszyscy otrzymają swoje posiłki?
Czy Francuzi byli przygotowani w 1939 roku do przełamania Linii Zygfryda?
Po czym poznać, że ktoś tonie?
W którym roku Lenin uznał, że kapitalizm jest jednak lepszy?
Gdzie na świecie jeżdżą piętrowe tramwaje?
Co było powodem rozpoczęcia I wojny światowej przez Niemcy?
Czy ryby mają uszy?