logo

człowiek
Która nacja należy do najuczciwszych?

Która nacja należy do najuczciwszych?
Z opublikowanego przez pismo "Science" eksperymentu ze zgubionym portfelem wynika, że do najuczciwszych należą Szwajcarzy, na szóstym bardzo wysokim miejscu Polacy. Eksperyment przeprowadzono w 40 państwach świata, w Szwajcarii aż 79% znalazców oddało portfel i jego zawartość (w tym pieniądze) właścicielowi, 74% oddało bez pieniędzy. Na drugim miejscu znaleźli się Norwegowie, całą zawartość zwróciło 79%, ale bez pieniędzy już 71%, kolejne miejsca zajęli Holendrzy, Duńczycy i Szwedzi, Polska znalazła się na szczycie rankingu z wynikiem 69% i 63%. Za nami znaleźli się: Nowozelandczycy, Czesi, Niemcy, Francuzi.
Z badań wynika również, że im więcej pieniędzy jest w zgubionym portfelu, z tym większym prawdopodobieństwem znalazca odda go właścicielowi.

Pełne zestawienie: Szwajcarzy, Norwegowie, Holendrzy, Duńczycy, Szwedzi, Polacy, Czesi, Nowozelandczycy, Niemcy, Francuzi, Serbowie, Australijczycy, Chorwaci, Hiszpanie, Rosjanie, Rumuni, Kanadyjczycy, Argentyńczycy, Izraelczycy, Portugalczycy, Amerykanie, Brytyjczycy, Grecy, Włosi, Chilijczycy, Brazylijczycy, mieszkańcy RPA, Tajowie, Meksykanie, mieszkańcy Indii, Turcji, Ghany, Indonezji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Malezji, Kenii, Kazachstanu, Peru, Maroko i Chin.
W Polsce eksperyment prowadzono w Białymstoku, Bydgoszczy, Bytomiu, Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Gliwicach, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Łodzi, Lublinie, Opolu, Poznaniu, Radomiu, Sosnowcu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu.
Popularne pytania
Jak szybko da się jechać na rowerze?
Co oznacza imię Patrycja?
Czy 18-letnia osoba może kupić w USA karabin maszynowy?
Czy po zdobyciu Ziemi Świętej przez chrześcijan muzułmanie byli prześladowani?
Czy Napoleon rzeczywiście był niski?
Czy więcej osób umiera z powodu selfie czy ataku rekina?
Czy obywatele II RP płacili większe czy mniejsze podatki niż pod zaborami?
Ile kilometrów na jednym litrze benzyny może przejechać opancerzona limuzyna prezydenta USA?
Czy lepiej robić zakupy codziennie czy co jakiś czas?
Czy duńskiej partii "Unia Elementów Świadomie Zniechęconych Do Pracy" udało się wywalczyć przepis, który ...
Jak poradzić sobie z tremą przed publicznym występem lub egzaminem?
Czy Amerykanie pozwolili Rosji zaatakować Czechosłowację w 1968 roku?
Co to jest Gemofobia?
Jak powinno się trzymać kieliszek?