logo
zwierzęta

Maczuga pancernego dinozaura - ankylozaura (Ankylosaurus)

Maczuga pancernego dinozaura - ankylozaura (Ankylosaurus)

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Ankylozaur (Ankylosaurus) – rodzaj dinozaura pancernego. Obejmuje jeden gatunek – A. magniventris. Skamieniałe szczątki odnajdywano w formacjach geologicznych datowanych na koniec okresu kredowego, położonych na zachodzie Ameryki Północnej.

Mimo iż nigdy nie odkryto kompletnego szkieletu ankylozaura, a kilka innych rodzajów reprezentuje o wiele szerszy materiał, ankylozaura często uznaje się za archetyp dinozaura pancernego. U innych przedstawicieli jego rodziny również występowały cechy tak charakterystyczne, jak ciężko uzbrojone ciało o grubym pancerzu i masywnej kostnej buławie wieńczącej ogon, jednakże żaden z nich nie dorównywał mu wielkością.

Kostna buława na ogonie ankylozaura także składała się z kilku dużych osteoderm, zespolonych z kilkoma ostatnimi kręgami ogonowymi. Była bardzo ciężka i wspierała się na siedmiu ostatnich kręgach ogona, które uległy przemieszczeniu, formując sztywny pręt u podstawy maczugi. Zachowały się przyczepiające się do nich grube ścięgna, częściowo skostniałe i niezbyt elastyczne. Gdy zwierzę machało ogonem, dzięki nim wielka siła przenoszona była na sam jego koniec. Wydaje się, że dinozaur używał swej buławy podczas aktywnej obrony. Kostna maczuga gromadziła wystarczającą energię, by przy bezpośrednim uderzeniu złamać napastnikowi kości[4]. Badania z 2009 wykazały jednak, że tylko duże buławy posiadały zdolność kruszenia kości, czego nie były w stanie dokonać te średniej i małej wielkości, nie generując wystarczającej siły. Wynika z nich, że choć Ankylosauridae mogły rzeczywiście czynić wymachy swym ogonem, pozostaje jednak niewyjaśnione, czy broń służyła podczas walk wewnątrzgatunkowych, obrony przed zwierzętami innych gatunków, czy też podczas obydwu tych sytuacji. Istniał pogląd, że buława służyła jako wabik, udając głowę. Teorię tę jednak powszechnie odrzucono.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ankylozaur
Popularne pytania
Ile wynosiła najwyższa wygrana Lotto w Polsce?
Który ssak jest najliczniejszy na Ziemi?
Jakich zdjęć już nie zobaczymy w nowych numerach Playboya?
Jak uodpornić psa na sylwestrowe fajerwerki?
Jak wysoko mogą latać ptaki?
Co oznacza symbol złotówki - PLN?
Co jest powodem wysychania Jeziora Aralskiego?
Co sprawia, że pomimo istnienia grawitacji wszechświat się rozszerza?
Co w internecie oznacza skrót "afk"?
Kto to powiedział?
Czy koty lubią żyć w domu z innymi kotami?
Ile sprzedano butelek Coca-Coli w pierwszym roku jej istnienia?
Ile żon miał według Biblii król Salomon?
Który afrykański kraj nigdy nie był niczyją kolonią?