logo

zwierzęta
Tak wygląda szop bez futra

Tak wygląda szop bez futra
Szop pracz, szop amerykański (Procyon lotor) – gatunek średnich rozmiarów ssaka z rodziny szopowatych (Procyonidae) pochodzący z Ameryki Północnej. Największy przedstawiciel rodziny szopowatych, o ciele długości od 40 do 70 cm i masie 3,5–9 kg, zazwyczaj aktywny w nocy. Szop jest wszystkożerny, a jego dieta zawiera w 40% bezkręgowce, w 33% – rośliny i w 27% – kręgowce. Sierść szopa o szarym kolorze w 90% składa się z gęstego podszerstka, który chroni przed zimnem. Najbardziej charakterystyczne cechy szopa pracza to niezwykle zręczne przednie łapy i czarny wzór maski wokół oczu; są one elementami mitologii kilku szczepów Indian. Szopy znane są z inteligencji; badania wykazują, że zwierzęta te przechowują w pamięci rozwiązania zadań nawet przez trzy lata.

Pierwotne miejsca występowania szopa pracza to lasy liściaste i mieszane Ameryki Północnej, jednak dzięki dużej zdolności adaptacji zwierzęta te przystosowały się do życia na terenach górskich i mokradłach słonych, a także na obszarach zurbanizowanych, gdzie bywają uważane za szkodniki. Na skutek ucieczek z ludzkich domów i przeprowadzanych w połowie XX wieku introdukcji szopy spotyka się również w kontynentalnej Europie, w rejonie Kaukazu i w Japonii.

Przez długi czas uważano, że szopy pracze prowadzą typowo samotniczy tryb życia, lecz istnieją dowody, że zwierzęta te angażują się w różne zachowania społeczne zależnie od płci. Spokrewnione samice często żyją na wspólnym terytorium, a niespokrewnione samce łączą się w grupy do maksymalnie czterech osobników, aby wspólnie bronić się przed intruzami – przeważnie obcymi samcami podczas okresu godowego. Rozmiar areału osobniczego jest sprawą indywidualną i wynosi od 3 ha dla żyjących w mieście samic, do 50 km² w przypadku samców żyjących na prerii. Wiosną, po trwającej około 65 dni ciąży, samica rodzi od dwóch do pięciu młodych, którymi opiekuje się do późnej jesieni. Mimo że szopy żyjące w niewoli mogą osiągnąć wiek ponad 20 lat, przewidywana długość życia na wolności wynosi tylko 1,8 do 3,1 roku. Na terenach zamieszkałych przez ludzi głównymi przyczynami śmierci szopów praczy są polowania i wypadki drogowe. Polska nazwa gatunkowa pochodzi od charakterystycznego „płukania pokarmu”, zachowania, które zaobserwowano jedynie w niewoli.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Szop_pracz
Popularne pytania
W którym kraju młody mężczyzna może bez konsekwencji zakraść się nago nocą do domu dziewczyny?
Co może powodować długotrwała praca przy komputerze?
Co wpływa na jakość plemników?
Na jakiej wysokości elektrownia wiatrowa jest najbardziej efektywna?
Dlaczego panda jest biało-czarna?
W którym roku zakończył się stan wojenny w Polsce?
Jak się skończyła historia pewnej Rosjanki, którą mąż przegrał w pokera?
Ile obrazów sprzedał Vincent van Gogh?
W którym roku Niemcy uruchomili pierwszy obóz koncentracyjnych na terenie okupowanej Polski?
Jaką rolę w Chinach pełniły dzielnice uciech?
Ile flag stoi na Księżycu?
Które rośliny najskuteczniej oczyszczają powietrze w domu?
Którą religią są zafascynowani chińscy intelektualiści?
Czy suchy nos psa oznacza, że jest chory?