logo
zwierzęta

Tak wygląda szop bez futra

Tak wygląda szop bez futra

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Szop pracz, szop amerykański (Procyon lotor) – gatunek średnich rozmiarów ssaka z rodziny szopowatych (Procyonidae) pochodzący z Ameryki Północnej. Największy przedstawiciel rodziny szopowatych, o ciele długości od 40 do 70 cm i masie 3,5–9 kg, zazwyczaj aktywny w nocy. Szop jest wszystkożerny, a jego dieta zawiera w 40% bezkręgowce, w 33% – rośliny i w 27% – kręgowce. Sierść szopa o szarym kolorze w 90% składa się z gęstego podszerstka, który chroni przed zimnem. Najbardziej charakterystyczne cechy szopa pracza to niezwykle zręczne przednie łapy i czarny wzór maski wokół oczu; są one elementami mitologii kilku szczepów Indian. Szopy znane są z inteligencji; badania wykazują, że zwierzęta te przechowują w pamięci rozwiązania zadań nawet przez trzy lata.

Pierwotne miejsca występowania szopa pracza to lasy liściaste i mieszane Ameryki Północnej, jednak dzięki dużej zdolności adaptacji zwierzęta te przystosowały się do życia na terenach górskich i mokradłach słonych, a także na obszarach zurbanizowanych, gdzie bywają uważane za szkodniki. Na skutek ucieczek z ludzkich domów i przeprowadzanych w połowie XX wieku introdukcji szopy spotyka się również w kontynentalnej Europie, w rejonie Kaukazu i w Japonii.

Przez długi czas uważano, że szopy pracze prowadzą typowo samotniczy tryb życia, lecz istnieją dowody, że zwierzęta te angażują się w różne zachowania społeczne zależnie od płci. Spokrewnione samice często żyją na wspólnym terytorium, a niespokrewnione samce łączą się w grupy do maksymalnie czterech osobników, aby wspólnie bronić się przed intruzami – przeważnie obcymi samcami podczas okresu godowego. Rozmiar areału osobniczego jest sprawą indywidualną i wynosi od 3 ha dla żyjących w mieście samic, do 50 km² w przypadku samców żyjących na prerii. Wiosną, po trwającej około 65 dni ciąży, samica rodzi od dwóch do pięciu młodych, którymi opiekuje się do późnej jesieni. Mimo że szopy żyjące w niewoli mogą osiągnąć wiek ponad 20 lat, przewidywana długość życia na wolności wynosi tylko 1,8 do 3,1 roku. Na terenach zamieszkałych przez ludzi głównymi przyczynami śmierci szopów praczy są polowania i wypadki drogowe. Polska nazwa gatunkowa pochodzi od charakterystycznego „płukania pokarmu”, zachowania, które zaobserwowano jedynie w niewoli.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Szop_pracz
Popularne pytania
W którym miesiącu najlepiej wybrać się nad Bałtyk?
Które z wymienionych osób otrzymały tytuł "Człowieka Roku" magazynu Time: Adolf Hitler, Mahatma Gandhi, Józef Stalin ...
Co skutecznie poprawia sprawność naszego umysłu?
W jaki sposób wykonuje się numer wystrzelenia człowieka z armaty?
W którym roku pojawiła się po raz pierwszy sztafeta biegnąca ze zniczem olimpijskim?
Ile procent kobiet nie jest zadowolona z efektu po wykonanej operacji plastycznej?
Ile milionów Polaków żyje samotnie?
Czy polski naukowiec prof. dr Leszek Borysiewicz jest rektorem prestiżowej brytyjskiej uczelni Cambridge?
Na jakim kontynencie nie ma ani jednego baru MC Donald?
Jaki seks gadżet mieli otrzymywać niemieccy żołnierze podczas II wojny światowej?
Koulrofobia to strach przed kupami czy klaunami?
W którym roku przestała istnieć w Europie ostatnia faszystowska dyktatura?
Ile kosztuje najdroższy samochód świata?
Kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Gwiezdnych Wojen?