logo
zwierzęta

Znaleziony na plaży w Australii ogromny samogłów (mola)

 
Znaleziony na plaży w Australii ogromny samogłów (mola)

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Samogłów, mola – gatunek morskiej ryby rozdymkokształtnej z rodziny samogłowowatych.
Zamieszkuje niemal wszystkie morza i oceany strefy ciepłej i umiarkowanej. Sporadycznie spotykany w Morzu Północnym i cieśninie Skagerrak, a wyjątkowo także w Bałtyku, w tym u wybrzeży polskich. Pojedyncze osobniki wędrują latem w rozgrzanych wodach oceanu i przypadkowo mogą wpływać do wewnętrznych akwenów; giną jednak, gdy temperatura wody spada.
Ciało wysokie, silnie spłaszczone bocznie, nagie, pokryte bardzo grubą, elastyczną skórą. Brak trzona ogonowego. Wysoka płetwa grzbietowa i odbytowa. Mały otwór gębowy. U dorosłego brak pęcherza pławnego, a pod skórą jest gruba warstwa tkanki tłuszczowej. Pływa bardzo powoli, często na boku. Samogłowy odżywiają się meduzami, kalmarami i larwami węgorzy. Odżywia się również planktonem i mięczakami.

Samogłów to najcięższa ryba kostnoszkieletowa[potrzebny przypis], dorasta do 3 m długości i masy ciała dochodzącej do 2 ton.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Samog%C5%82%C3%B3w