logo

porady-triki
Których produktów i potraw nie należy łączyć?

Których produktów i potraw nie należy łączyć?
Są różne szkoły i diety, zdecydowana większość uważa, aby w skład każdego posiłku wchodziły wszystkie trzy komponenty żywności: węglowodany (cukry), białka oraz w najmniejszym stopniu tłuszcze. Niektórzy dietetycy uważają jednak, że aby trawienie odbywało się bez większych sensacji nie należy w jednym posiłku łączyć węglowodanów (ziemniaki, produkty zbożowe - kasza, chleb, warzywa, owoce, miód i cukier, słodycze, napoje gazowane) z białkami (mleko i przetwory mleczne, jaja, mięso, ryby, nasiona roślin strączkowych - bób, groch, ciecierzyca, fasola). Tłuszcze (preferowane roślinne: oliwa z oliwek, olej lniany, tran) natomiast można łączyć zarówno z węglowodanami, jak i białkami. Aby trawienie następowało sprawnie zarówno białko, jak i węglowodany należy spożywać z surówkami z np. oliwą z oliwek. Jeśli chodzi o białko to tylko z surówkami z jarzyn. Podczas jedzenia nie należy niczego pić, zarówno chwilę przed, w trakcie, jak i zaraz po jedzeniu. Płyny powodują rozcieńczenie soków żołądkowych.
Nie powinno się łączyć ogórka z pomidorem (ogórek neutralizuje witaminę C zawartą w pomidorze), alkohol i orzeszki (mogą odwodnić organizm), mięso i makaron (produkty te są różnie trawione, tak więc mogą być ciężkostrawne), owoce i mleko (kwaśne owoce mogą ścinać białko mleka - problemy żołądkowe), hot dog i frytki (podnoszą poziom cukru), płatki i sok pomarańczowy (za dużo cukru - tuczące), ser żółty i fasola (wzdęcia i gazy), owoce i warzywa (trawione są w różny sposób, lepiej oddzielnie), herbata i mleko (mleko ogranicza przyswajania antyoksydantów w herbacie).
Jedząc pomidory powinniśmy pamiętać, że zawierają one dużą ilość tanin, które zwiększają poziom kwasowości w żołądku (może prowadzić do refluksu i wrzodów) i blokują wchłanianie żelaza.
Popularne pytania
Które japońskie miasta były wyznaczone na cele ataku atomowego?
W którym europejskim kraju nie można wziąć oficjalnie rozwodu?
Czy kolor różowy istnieje naprawdę?
Ile wypitych filiżanek kawy może zabić dorosłego człowieka?
Ile może ważyć bocianie gniazdo?
Kto to powiedział?
Kto ma lepsze wyniki w testach wiedzy: pijący piwo czy niepijący?
Ile balonów wypełnionych helem potrzeba do podniesienia 50-kilogramowego człowieka?
Która rasa kotów jest najdroższa?
Czy popiół wulkaniczny może spowodować eksplozję ludzkiej głowy?
Jaki zabawny napis pojawił się w napisach końcowych filmu Harry Potter i Czara Ognia?
Jaki procent żołnierzy strzelało do wroga podczas II wojny światowej?
Co zrobić, aby w domu mniej się kurzyło?
O ile procent grawitacja na stacji kosmicznej ISS jest niższa niż na Ziemi?