logo

porady-triki
Których produktów i potraw nie należy łączyć?

Których produktów i potraw nie należy łączyć?
Są różne szkoły i diety, zdecydowana większość uważa, aby w skład każdego posiłku wchodziły wszystkie trzy komponenty żywności: węglowodany (cukry), białka oraz w najmniejszym stopniu tłuszcze. Niektórzy dietetycy uważają jednak, że aby trawienie odbywało się bez większych sensacji nie należy w jednym posiłku łączyć węglowodanów (ziemniaki, produkty zbożowe - kasza, chleb, warzywa, owoce, miód i cukier, słodycze, napoje gazowane) z białkami (mleko i przetwory mleczne, jaja, mięso, ryby, nasiona roślin strączkowych - bób, groch, ciecierzyca, fasola). Tłuszcze (preferowane roślinne: oliwa z oliwek, olej lniany, tran) natomiast można łączyć zarówno z węglowodanami, jak i białkami. Aby trawienie następowało sprawnie zarówno białko, jak i węglowodany należy spożywać z surówkami z np. oliwą z oliwek. Jeśli chodzi o białko to tylko z surówkami z jarzyn. Podczas jedzenia nie należy niczego pić, zarówno chwilę przed, w trakcie, jak i zaraz po jedzeniu. Płyny powodują rozcieńczenie soków żołądkowych.
Nie powinno się łączyć ogórka z pomidorem (ogórek neutralizuje witaminę C zawartą w pomidorze), alkohol i orzeszki (mogą odwodnić organizm), mięso i makaron (produkty te są różnie trawione, tak więc mogą być ciężkostrawne), owoce i mleko (kwaśne owoce mogą ścinać białko mleka - problemy żołądkowe), hot dog i frytki (podnoszą poziom cukru), płatki i sok pomarańczowy (za dużo cukru - tuczące), ser żółty i fasola (wzdęcia i gazy), owoce i warzywa (trawione są w różny sposób, lepiej oddzielnie), herbata i mleko (mleko ogranicza przyswajania antyoksydantów w herbacie).
Jedząc pomidory powinniśmy pamiętać, że zawierają one dużą ilość tanin, które zwiększają poziom kwasowości w żołądku (może prowadzić do refluksu i wrzodów) i blokują wchłanianie żelaza.
Popularne pytania
Czy Polska ma swojego satelitę w kosmosie?
W którym kraj ludzie przywykli do kanibalizmu?
Poznaniak nosi bryle czy okulary?
Czy żucie gumy bez cukru chroni zęby przed próchnicą?
Co to jest punkt "Nemo"?
Dlaczego żarłacz biały nie przepada za jedzeniem ludzi?
Czyje serce bije szybciej, u noworodka czy u dorosłego człowieka?
Kto wymyślił wycieraczki samochodowe?
Kto ma większy pęcherz moczowy - kobiety czy mężczyźni?
Które włosy u człowieka pojawiają się jako pierwsze?
Dlaczego konie sportowe na śniadanie dostają owies?
Co oznacza imię Justyna?
Gdzie pada więcej deszczu: na Saharze czy na Antarktydzie?
Kto był pierwszą ofiarą niemieckich komór gazowych?