logo

człowiek
Tak prawdopodobnie wyglądał Homo floresiensis (człowiek z Flores) – wymarły gatunek hominida, który żył 100-50 tys. lat temu


Homo floresiensis (człowiek z Flores) – wymarły gatunek hominida, wyróżniający się drobną budową ciała i niewielkim mózgiem, odkryty w 2003 w Liang Bua – wapiennej jaskini na indonezyjskiej wyspie Flores. Ostatnie szczątki jego przedstawicieli – niemal kompletny szkielet kobiety – datuje się na około 50 000 lat temu. W pobliżu odkryto też szczątki ośmiu innych przedstawicieli tego gatunku oraz kamienne narzędzia datowane na okres od 190 000 do 50 000 lat temu.

Flores cieszy się sławą zaginionego świata, gdzie gatunki dawno wymarłe w innych częściach świata żyły jeszcze stosunkowo niedawno lub żyją nadal, przybrawszy formy skarlałe lub gigantyczne poprzez specjację allopatryczną. Na wyspie znaleziono szczątki karłowatego stegodona – trąbowca, blisko spokrewnionego ze słoniem indyjskim oraz spokrewnione z waranami z Komodo wielkie jaszczurki. Z tego też względu wielkie poruszenie w kręgach akademickich wywołały pierwsze wyniki badań szczątek kobiety z Flores, datujący jej śmierć na około 12 000 lat temu, co czyniłoby ten gatunek ostatnim zamieszkującym ziemię hominidem nienależącym do grupy homo sapiens – w 2016 r. wyszło jednak na jaw, że wspomniane badania zostały przeprowadzone nierzetelnie, a ostatnia stwierdzona przedstawicielka Homo floresiensis umarła przed około pięćdziesięcioma tysiącami lat, choć nie jest wykluczone, że część jej ziomków, których pozostałości nadal nie odkryto, przetrwała w dżungli znacznie dłużej (co mogą sugerować żywe wśród floreskich tubylców jeszcze w XIX wieku legendy o Ebu Gogo, małym owłosionym człowieku). Odkrywcy Homo floresiensis nazwali go „hobbitem” przez skojarzenie z postacią z powieści Tolkiena.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Homo_floresiensis
Popularne pytania
Co mają wspólnego wieloryby i żaglówki?
Ilu Ukraińców zginęło w walce z Niemcami w WP w kampanii wrześniowej 1939 roku?
Jakie wymiary miała pierwsza Godzilla?
Kogo można uznać za największego pechowca świata?
Dlaczego muzykom trudniej uczyć się przy muzyce?
Jaka odległość dzieliła strony w okopach podczas I wojny światowej?
W którym kraju, oprócz Japonii, używa się do jedzenia pałeczek?
Czy można kontrolować swoje sny?
Kto wymyślił banknoty?
Jak uniknąć bólu krocza podczas jazdy na rowerze?
Czy kobiety w ciąży mogą latać samolotami?
Jak w nietypowy sposób wykorzystać Coca-Colę?
Czy starożytni Rzymianie spotkali się kiedyś z Chińczykami?
Ile czasu trwa jedna kwarta w koszykówce w meczach NBA?