logo

zdrowie-medycyna
Czy opalanie jest zdrowe?

Czy opalanie jest zdrowe?
Wszystko na to wskazuje, że ma więcej zalet niż wad. Dzięki słońcu czujemy się lepiej, w trakcie ekspozycji na słońce w organizmie produkowany jest hormon szczęścia (endorfiny). Nie ma więc lepszego leku na depresję, jak spacer w słoneczny dzień.
Słońce leczy gruźlicę, krzywicę, podczas przebywania na słońcu skóra wytwarza witaminę D 3 (zmniejsza prawdopodobieństwo nowotworów, w tym jelita grubego i czerniaka!), łagodzi stany zapalne, słońce obniża ciśnienie tętnicze (wystarczy zaledwie godzina), zmniejsza prawdopodobieństwo udaru czy zawału, zapobiega również miażdżycy.
W przypadku produkcji witaminy D 3 organizm sam reguluje jej produkcję, tak więc nie można jej przedawkować. Dużo gorzej wygląda to od strony suplementów z tą witaminą. W żywności (najwięcej w tłustych rybach, żółtkach jajek, wątrobie ...) jest jej niestety niewiele.
Osoby o jasnej skórze (fototyp I) potrzebują zaledwie ok. 15 minut nasłonecznienia w ciągu dnia (między godziną 11-15) na 18% powierzchni ciała (twarz, ręce, przedramiona). Niestety chmury, ubranie czy szyby (również samochodowe) zatrzymują promieniowanie UV-B, które umożliwia w skórze produkcję witaminy D 3 (odpowiadają również za oparzenia słoneczne). Promieniowanie UV-B przechodzi natomiast przez szkło kwarcowe i wodę.

Z obserwacji wynika, że stwardnienie rozsiane jest bardziej powszechne w obszarach, gdzie dni słonecznych jest najmniej, dotyczy to również cukrzycy typu I.
Oczywiście nic nie należy stosować w nadmiarze, bo przesadne opalanie może też przynieść skutki uboczne np. raka skóry, przyspieszy również starzenie się skóry.

Warto dodać, że korzystanie z solarium nie zastąpi słońca i jest wręcz groźne dla zdrowia.
Popularne pytania
Z jakim państwem Wielka Brytania prowadziła najkrótszą wojnę w historii?
W którym roku powstał pierwszy koncern międzynarodowy?
Przywódca którego kraj wręcz błagał Hitlera w 1940 roku, aby odtworzyć państwo polskie?
Jak w prosty sposób przywrócić blask starym butom?
W którym kraju otyłość jest wykroczeniem?
Jaki stosunek do Kościoła miał Adolf Hitler?
Na którym boku częściej śpią ludzie kreatywni?
Z jaką prędkością biegał najszybszy piłkarz świata Arjen Robben?
Co to jest placebo?
W którym roku po rozpoczęciu II wojny Niemcy zakazali emigracji Żydów?
Jak rozpoznać dobrą szynkę?
Co miało dać carskiej Rosji panowanie nad światem?
Która witamina była odkryta jako pierwsza?
Co można zrobić z wodą po ugotowanych ziemniakach?