logo

astronomia-fizykaKtóry napęd rakietowy umożliwia dotarcie na Marsa w 12 minut?

Który napęd rakietowy umożliwia dotarcie na Marsa w 12 minut?
To termojądrowy silnik strumieniowy, który według wyliczeń może rozpędzić rakietę to prędkości 971 mln km/h, czyli 90% prędkości światła. Taka prędkość umożliwiłaby dotarcie na Marsa w 12 minut, a do Alfa Centauri w 4,5 roku. Dla porównania silnik standardowy (na paliwo chemiczne) umożliwia lot na Marsa w 5 miesięcy, a na Alfę Centauri potrzebuje 74 tys. lat.
Rakieta nie musiałaby zabierać z sobą żadnego paliwa, bo silnik termojądrowy wykorzystywałby powszechny w kosmosie wodór. Podczas lotu dzięki silnemu polu magnetycznemu paliwo byłoby zbierane z przestrzeni kosmicznej, następnie w wyniki fuzji termojądrowej zamieniane w energię. Niestety zanim tego typu silnik pojawi się w kosmosie musi być sprawdzony w ziemskich warunkach, a niestety cały czas nie udaje się kontrolować przebiegu tego typu fuzji. We wrześniu 2013 roku udało się po raz pierwszy uzyskać dodatni bilans energetyczny w urządzeniu National Ignition Facility, budowany jest reaktor tokamak (projekt ITER), który bazuje na Joint European Torus (JET).
Jeśli nawet udałoby się zbudować silniki, to ludzie nie wiedzą jeszcze, jakie materiały są w stanie wytrzymać podróże z taką prędkością.
Wśród różnych innych pomysłów napędów wyróżnia się kilka: już testowany napęd jonowy (podróż na Marsa 1 miesiąc, Alfa Centauri 18 tys. lat), żagle słoneczne (Mars 15 dni, AC 95 lat), napęd mikrofalowy (Mars 1 dzień, AC 11 lat) i anihilacyjny (Mars 15 minut, AC 5,5 roku) oraz już testowany napęd nuklearny (Mars w 2 godziny, AC w 47 lat).
Popularne pytania
Który napęd jest w samochodach praktyczniejszy - wodorowy czy na baterie?
W którym roku i gdzie dokonano pierwszego wysłania smsa?
Co to za urządzenie?
Który ze spożywanych przez ludzi owoców jest najbardziej radioaktywny?
Jak Piłsudski oceniał ostateczne granice II RP?
Który przedsiębiorca jako pierwszy zaoferował swoim pracownikom wolne soboty i niedziele?
Gdzie w Chinach zaczynał się Jedwabny Szlak?
Jaki produkt spożywczy oprócz miodu nigdy się nie psuje?
Jaki procent Polaków uważa, że Bóg wysłuchuje ich modlitw?
Czy stres wpływa na otyłość?
Czy niewidomy może nie wiedzieć, że nie widzi?
Czy piwo zapobiega kamicy nerkowej?
Namiętny 10 sekundowy francuski pocałunek umożliwia wymianę nawet 80 mln bakterii?
Co można powiedzieć o zaletach i wadach żucia gumy?