logo

astronomia-fizyka
Który napęd rakietowy umożliwia dotarcie na Marsa w 12 minut?

Który napęd rakietowy umożliwia dotarcie na Marsa w 12 minut?
To termojądrowy silnik strumieniowy, który według wyliczeń może rozpędzić rakietę to prędkości 971 mln km/h, czyli 90% prędkości światła. Taka prędkość umożliwiłaby dotarcie na Marsa w 12 minut, a do Alfa Centauri w 4,5 roku. Dla porównania silnik standardowy (na paliwo chemiczne) umożliwia lot na Marsa w 5 miesięcy, a na Alfę Centauri potrzebuje 74 tys. lat.
Rakieta nie musiałaby zabierać z sobą żadnego paliwa, bo silnik termojądrowy wykorzystywałby powszechny w kosmosie wodór. Podczas lotu dzięki silnemu polu magnetycznemu paliwo byłoby zbierane z przestrzeni kosmicznej, następnie w wyniki fuzji termojądrowej zamieniane w energię. Niestety zanim tego typu silnik pojawi się w kosmosie musi być sprawdzony w ziemskich warunkach, a niestety cały czas nie udaje się kontrolować przebiegu tego typu fuzji. We wrześniu 2013 roku udało się po raz pierwszy uzyskać dodatni bilans energetyczny w urządzeniu National Ignition Facility, budowany jest reaktor tokamak (projekt ITER), który bazuje na Joint European Torus (JET).
Jeśli nawet udałoby się zbudować silniki, to ludzie nie wiedzą jeszcze, jakie materiały są w stanie wytrzymać podróże z taką prędkością.
Wśród różnych innych pomysłów napędów wyróżnia się kilka: już testowany napęd jonowy (podróż na Marsa 1 miesiąc, Alfa Centauri 18 tys. lat), żagle słoneczne (Mars 15 dni, AC 95 lat), napęd mikrofalowy (Mars 1 dzień, AC 11 lat) i anihilacyjny (Mars 15 minut, AC 5,5 roku) oraz już testowany napęd nuklearny (Mars w 2 godziny, AC w 47 lat).
Popularne pytania
Czy Amerykanie pozwolili Rosji zaatakować Czechosłowację w 1968 roku?
Jak wyglądała rozmowa ministra Włodzimierza Sokorskiego ze Stalinem?
W którym roku ludzka populacja przekroczyła miliard?
Jak nazywa się ptak z logo Twittera?
Ile litrów piwa wypija przeciętny Polak w ciągu roku?
Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki?
Czym można zastąpić sól?
Czy odtłuszczone mleko pomaga schudnąć?
W trakcie której klęski żywiołowej zginęło najwięcej ludzi?
Co znajduje się na zdjęciu?
Co to za zwierzę znajduje się na zdjęciu poniżej?
Czy kibice na stadionie mogą wywołać trzęsienie ziemi?
Jak jedzenie cukru wpływa na mózg?
Co Włosi chcieli przejąć po przegranej Wielkiej Brytanii w II wojnie?