logo
zwierzęta

Prezentowana w Muzeum Historii Naturalnej (Chicago) samica tyranozaura - Sue. To najlepiej zachowany szkielet T.rexa (90%)


Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Tyranozaur (Tyrannosaurus) – rodzaj teropoda z rodziny tyranozaurów[a]. Jedynym gatunkiem z tego rodzaju, którego istnienie zostało potwierdzone i który jest zarazem jednym z najbardziej znanych dinozaurów, jest Tyrannosaurus rex.

Tak jak inne późne tyranozauroidy, tyranozaur był dwunożnym mięsożercą z masywną czaszką, a jego ciało było utrzymywane w równowadze przez długi ogon. Obecnie znane są teropody dorównujące, a nawet przewyższające wielkością tyranozaura. Jednak mierząc niemal 13 metrów długości i ważąc około 6 ton, nadal pozostaje największym znanym tyranozauroidem i jednym z największych znanych drapieżników lądowych wszech czasów.

Skamieniałości gatunku T. rex odkryto w formacjach skalnych zachodniej części Ameryki Północnej, datowanych na ostatnie trzy miliony lat okresu kredy (późny mastrycht, około 68,5–65,5 milionów lat temu). Był to jeden z ostatnich dinozaurów, nie licząc ptaków. Wymarł podczas wielkiego wymierania kredowego. Odnaleziono około 30 okazów, z czego niespełna połowa to w miarę kompletne szkielety. Udało się również odkryć niewielką ilość pozostałości tkanek miękkich zwierzęcia. Materiał kopalny okazał się wystarczający do przeprowadzenia badań dotyczących m.in. tempa wzrostu tyranozaura i jego biomechaniki. Wiele aspektów jego życia, jak zdobywanie pożywienia, fizjologia czy osiągana prędkość, pozostaje jednak przedmiotem sporów.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tyrannosaurus
Popularne pytania
Ile powiek mają wielbłądy?
Ile żon miał Henryk Sienkiewicz?
Kiedy obchodzony jest Dzień Pozytywnego Myślenia?
Co to jest Dysania?
W jaki sposób dochodzi do rozszczepienia atomu?
Co jest na zdjęciu?
W którym państwie kobieta ma zakaz noszenia spodni?
Ile lat ma najstarsza działająca lodówka?
Jakiego koloru może być miód?
Ile wypadków spowodowały samochody autonomiczne Googla po przejechaniu ponad 2,7 mln km?
Czy jeansy trzeba prać?
Który styl pływacki jest najbardziej wymagający fizycznie?
Jaką część Twojego ciała stanowi woda?
Kto oprócz Niemców zamordował najwięcej Żydów podczas II wojny?