logo
zwierzęta

Rozmiar wymarłego amonita w porównaniu do człowieka

Rozmiar wymarłego amonita w porównaniu do człowieka

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Amonity, amonitowate (Ammonoidea) – podgromada wymarłych głowonogów (Cephalopoda), przeważnie o symetrycznej, płaskospiralnej skorupie. Nieliczne rodzaje miały nietypowe kształty, np. prostej muszli, spirali zwiniętej w pionie, spirali o niestykających się skrętach. Takie formy, nazywane heteromorfami, występowały głównie na początku rozwoju amonitowatych (dewon wczesny i środkowy) oraz w kredzie. Amonitowate stanowią ważne skamieniałości przewodnie, pozwalające określić wiek skał osadowych, w których są spotykane. Występują w skałach pochodzenia morskiego z okresu od dewonu do końca kredy. Przodkami amonitowatych były łodzikowate (baktryty).

Największe znane amonitowate pochodzą z kredy i osiągały 2 m średnicy. Ponieważ te okazy zachowały się z ułamaną komorą mieszkalną, to szacuje się, że ich rzeczywista średnica mogła sięgać około 2,5 m. Jednak większość dorosłych amonitowatych miała kilka – kilkanaście centymetrów średnicy. U niektórych rodzajów udokumentowano dużą różnicę wielkości muszli między płciami. Przyjmuje się, że większe były samice, gdyż potrzebowały przestrzeni do rozwoju jaj.

Amonitowate były mięsożercami, odżywiającymi się wszystkimi wolno poruszającymi się bezkręgowcami, w tym także innymi amonitowatymi. Przynajmniej niektóre amonity z grupy Aptychophora, takie jak Baculites, żywiły się planktonem. Same Ammonoidea padały zaś ofiarami wielkich morskich gadów, głównie pliozaurów i ichtiozaurów. Żyły wyłącznie w morzach, w większości w wodach otwartych. Na temat ich aktywności pływackiej trwa wciąż dyskusja. Przeważnie przyjmuje się, że większość amonitowatych aktywnie, choć niezbyt szybko pływała, nieliczne rodzaje o bardzo wysmukłej muszli posądzane są o zdolność do szybkiego ruchu, natomiast heteromorfy uważane są za zwierzęta planktoniczne żyjące przy dnie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Amonity
Popularne pytania
Czym zastąpić masło?
Ile godzin trwała doba w czasach, gdy na Ziemi rządziły dinozaury?
Statystycznie w ciągu jednego dnia ilu mijamy psychopatów na ulicy?
Dlaczego ramiona ośmiornic nie zawiązują się w supeł?
Dzięki emigrantom z Polski Brytyjczycy będą mieli wyższe emerytury?
Czym się zajmuje kaletnik?
Kto jest bardziej zdolny do wybaczania, kobieta czy mężczyzna?
Czyje zdjęcie znajduje się na biurku Angeli Merkel?
Kto podczas walk w Polsce 1939 roku postawił plakaty "Prosimy nie strzelać. My nie strzelamy"?
Ile lat miał najmłodszy właściciel patentu?
Dlaczego psy uczą się łatwiej niż koty?
Czy usunięcie znajomych z Facebooka może być niebezpieczne?
Ile czasu trzeba by potrząsać termosem, żeby zagotować w nim wodę?
Które owoce zmniejszają apetyt?