logo

natura
Najstarsze (ok. 1000 lat) na świecie drzewo bonsai znajduje się we Włoszech (wystawa Crespi)

Najstarsze (ok. 1000 lat) na świecie drzewo bonsai znajduje się we Włoszech (wystawa Crespi)
Bonsai, sztuka bonsai (jap. 盆栽 karłowate drzewo w naczyniu, bon – płaska taca lub pojemnik, sai – roślina; chiń. penjing) – sztuka miniaturyzowania drzew lub krzewów uprawianych w odpowiednio dobranych, płaskich pojemnikach. Efekt ten jest uzyskiwany poprzez specyficzne przycinanie oraz pielęgnację. W potocznym znaczeniu – zminiaturyzowane rośliny o sztucznie wymuszonym, płytkim systemie korzeniowym umieszczone w płaskim naczyniu.

Sztuka hodowli bonsai pochodzi z Chin (jest tam nazywana penjing, również penzai), mimo że jest kojarzona głównie z Japonią. Według źródeł Japończycy włączyli ją do swych tradycji w VIII wieku n.e. Pierwszy wiersz mówiący o bonsai pochodzi z połowy XIV w., jednak najwcześniejsze rysunki pochodzą ze skryptów z 1309 roku.

W przeszłości sztuką tą zajmowali się ludzie wysoko urodzeni – arystokraci, osoby duchowne. Od XVII w. zajęli się nią zwykli ludzie.

Uzyskanie doskonałej formy bonsai to rezultat wieloletniej pielęgnacji, niekiedy kilku pokoleń ogrodników. Do uprawy wybiera się gatunki drzew i krzewów o zdrewniałych pędach. Najbardziej cenione są bonsai z drzew długowiecznych, jak dęby, sosny, cisy, świerki, jałowce. Najmniej natomiast ceni się krótko żyjące gatunki roślin, jak np. topola.

W sztuce bonsai wyróżnia się liczne style, według których kształtowane jest drzewko, różniące się głównie kształtem pnia i pochyleniem do doniczki.

Drzewko bonsai nigdy nie jest "skończone" – jest ono żywą rośliną, wymagającą stałej pielęgnacji, polegającej nie tylko na podlewaniu i nawożeniu, lecz również na dbaniu o skarłowaciały kształt rośliny poprzez używanie technik mechanicznych. Drzewko jest więc przycinane, pędy uszczykiwane, a gałęzie owijane drutem, aby zachowały nadany im kształt.

Bardzo często sztuce bonsai towarzyszą kompozycyjnie dodatkowe elementy np. drobne rośliny lub kamienie. Umiejętność tworzenia takich ekspozycji zyskała rangę osobnych dziedzin: kusamono i suiseki.

Tworzenie miniaturowych "krajobrazów na tacy", nazywanych saikei ("żyjący krajobraz"), jest specyficzną formą bonsai, wykorzystującą skały, trawy, mchy, piaski oraz żywe drzewa. Obok żywych roślin można wykorzystać również sztuczne (bonkei). Przy starannym doborze roślin i zachowaniu proporcji można uzyskać precyzyjne odtworzenie krajobrazu w miniaturze.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bonsai
Popularne pytania
Kim jest statystyczny Ziemianin?
Które ziemie po I wojnie zostały przez Polskę zaanektowane wbrew decyzji Francji i Wielkiej Brytanii?
Kim jest Wigga?
Kiedy Chiny uznały formalną równość państw?
Ile metrów wysokości ma najwyższy szczyt Malediwów?
Jak prawidłowo wymówić słowo “Lamborghini”?
Który z kandydatów na prezydenta USA twierdził, że Waszyngton znajduje się pod okupacją Izraela?
Ile trwa moment zakochania?
Czy istnieje coś takiego jak wódka w proszku?
Dlaczego potrawy się soli?
Czy wiesz co przedstawia zdjęcie?
Czy hiena jest spokrewniona z psami czy kotami?
Jakich mężczyzn poszukiwały kobiety w II RP?
Które użądlenie jest dla człowieka niebezpieczniejsze: szerszenia czy pszczoły?