logo

kultura-sztuka
Najwyższy zegar wieżowy na świecie i największa tarcza zegara. Kompleks hotelowy w Mekce - Abradż al-Bajt, Arabia Saudyjska

Najwyższy zegar wieżowy na świecie i największa tarcza zegara. Kompleks hotelowy w Mekce - Abradż al-Bajt, Arabia Saudyjska
Abradż al-Bajt (arab. أبراج البيت, Abrāǧ al-Bayt) – kompleks hotelowy w Mekce, w Arabii Saudyjskiej, postmodernistyczny, wzniesiony w latach 2004–2011 według projektu zespołu architektów biura architektonicznego SL Rasch; znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Świętego Meczetu.
Abradż al-Bajt znajduje się w pobliżu największego na świecie meczetu i najświętszego miejsca islamu, Al-Masdżid al-Haram.

Kompleks posiada kilka światowych rekordów, w tym najwyższy hotel na świecie, najwyższy zegar wieżowy na świecie, największa na świecie tarcza zegara, i największy na świecie budynek pod względem powierzchni.

Kompleks stał się drugim pod względem wysokości budynkiem na świecie w 2011 roku, ustępował tylko Burdż Chalifa w Dubaju. Od 2015 roku zajmuje 3. miejsce. Projektantem i wykonawcą obiektu jest Saudi Binladin Group, największa firma budowlana królestwa.

Wiki
Popularne pytania
Jak wygląda grecki znak zapytania?
W którym kraju akceptuje się spanie w pracy?
Czy Polacy wierzą w miłość od pierwszego wejrzenia?
Kto w średniowieczu mógł zostać studentem?
Który owoc jest w Polsce najpopularniejszy?
W jaki sposób wykonuje się numer wystrzelenia człowieka z armaty?
Czy osoby nastawione do świata materialistycznie są bardziej lubiane?
Jak chronić jelito grube przed rakiem?
Czy pod wodą słyszymy lepiej?
Co można przynieść z basenu, oprócz grzybicy?
Czy to robot czy człowiek?
Co oznacza imię “Maciek”?
Co to za roślina?
Skąd się wzięła nazwa “opera mydlana”?