logo

technika
Naukowcy stworzyli replikę posągu Moai, aby pokazać, w jaki sposób mogły być transportowane do miejsca przeznaczenia (wideo HD)

Naukowcy stworzyli replikę posągu Moai, aby pokazać, w jaki sposób mogły być transportowane do miejsca przeznaczenia (wideo HD)
Moai – rodzaj posągów wykonanych ze skał o pochodzeniu wulkanicznym (tuf wulkaniczny), przez mieszkańców Wyspy Wielkanocnej. Figury są monolityczne. Niektóre ważą nawet ponad 20 ton i mają ponad 6 metrów wysokości. Największy z moai – tak zwany Paro miał około 10 metrów wysokości i ważył 75 ton. Znaleziono też jedną figurę, która została niedokończona (wysokość 21 metrów, waga około 270 ton).

Mniej niż 1/5 posągów, które zostały przemieszczone na miejsca obrzędów, miała na początku pukao, czyli specjalne polinezyjskie czerwone koki (też wykonane z tufu), przypominające kapelusze[2]. Około 95% z 887 moai, które są nam znane, zostało wyrzeźbionych ze skał wulkanicznych w kamieniołomie Rano Raraku, gdzie nadal jest 394 moai. Kamieniołom Rano Raraku z niewiadomych powodów został nagle opuszczony, a rzeźbiarze pozostawili po sobie wiele jeszcze niedokończonych figur. Figury wyrzeźbione w tym kamieniołomie były później prawdopodobnie toczone na balach na miejsce przeznaczenia i stawiane do pionu za pomocą lin. Intensywna eksploatacja wyspy przez mieszkańców i zużywanie dużych ilości drewna do transportu moai mogły się przyczynić do całkowitego ogołocenia wyspy z drzew.

Istnieje również koncepcja, że moai były transportowane w pozycji pionowej, wykorzystując specyficzny kształt moai i umiejscowienie środka ciężkości. Do takiego transportu wystarczą tylko liny i niepotrzebne jest drewno.

Istnieje wiele hipotez dotyczących tego, kto wyrzeźbił moai. Najpopularniejsza z nich mówi, że zrobili to polinezyjscy osadnicy około 1000–1100 roku naszej ery (przy czym najbliższa wyspa Pitcairn jest oddalona o 2078 km, a ponadto, płynąc od zachodu ku wyspie, napotyka się bardzo silne prądy morskie, co powoduje, że teoria ta ma wielu krytyków). Inni twierdzą, że na Wyspę Wielkanocną mieszkańcy przybyli z Ameryki Południowej i stamtąd przywieźli ze sobą swoje umiejętności kamieniarskie (jest to teoria norweskiego podróżnika Thora Heyerdahla, której nie udało się potwierdzić).

W połowie XIX wieku większość moai została przewrócona. Przypuszcza się, że było to wynikiem walk na wyspie pomiędzy bliżej nieokreślonymi grupami. Współcześnie około 50 moai z powrotem osadzono na ich dawnych miejscach.

Ocaleli mieszkańcy wyspy, których spotkali pierwsi Europejczycy, zachowali legendę o wodzu plemienia Hotu Matuʻa, który opuścił swoją ojczyznę w poszukiwaniu nowego domu. Kiedy zmarł, wyspa została podzielona pomiędzy sześciu jego synów, a następnie ich spadkobierców. Wyspiarze wierzyli, że stawiane posągi są zdolne do przechwytywania many (nadnaturalnych mocy) wodza. A to z kolei miało prowadzić do obfitych deszczów i lepszych zbiorów.

Wiki

Popularne pytania
Co sprawiło, że Volkswageny i Toyoty stały się popularne w USA?
Dlaczego twoi goście czują jakiś zapach w Twoim własnym domu, a Ty nie?
Jak się poprawnie pisze "frekfencja" czy "frekwencja"?
Jaka była cena sojuszu rosyjsko-brytyjskiego przed I wojną?
W którym państwie jest najwięcej czynnych wulkanów?
Czy to prawda, że myszy lubią żółty ser?
W którym państwie serwuje się jajka gotowane w ludzkim moczu?
Jaki procent muzułmanów pije alkohol?
Ilu prezydentów miał ZSRR?
Ile metrów głębokości ma najpłytsze polskie jezioro?
Do jakiego odgłosu koty upodabniają swoje miauczenie?
Czy Polska ma prawo domagać się od Szwedów zwrotu zrabowanego podczas Potopu mienia?
Jaki procent średnich i dużych zakładów upadła w wyniku reformy Balcerowicza i wyprzedaży?
Dlaczego Polacy w PRLu na wycieczki zagraniczne jeździli głównie pociągami?