logo

człowiekNajstarszy obraz człowieka, znaleziony w jaskini Lascaux. Wiek malowidła szacowny jest na 17-15 tys. lat p.n.e.)

Najstarszy obraz człowieka, znaleziony w jaskini Lascaux. Wiek malowidła szacowny jest na 17-15 tys. lat p.n.e.)

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Lascaux – jaskinia krasowa w Akwitanii, w południowo-zachodniej części Francji, w której w 1940 roku odkryto rysunki i malowidła wykonane na ścianach w okresie paleolitu. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od 1963 r. jest zamknięta dla zwiedzających; turystom udostępniana jest znajdująca się w pobliżu wierna kopia jaskini (otwarta w 1983). Zamknięcie jaskini nie zapobiegło zniszczeniom, jakie powstały na skutek działania pary wodnej, dwutlenku węgla, a także wadliwego systemu klimatyzacji. Na ścianach pojawił się grzyb i pleśń, rysunki zaczęły pokrywać się ciemnymi plamami. Obecnie (stan na pierwszą dekadę XXI wieku) wstęp do jaskini – i to nie częściej niż dwa razy w miesiącu – ma zaledwie kilku naukowców.

Jaskinia została przypadkowo odkryta w roku 1940 przez kilku chłopców. Czas powstania malowideł określany jest na wczesny okres kultury magdaleńskiej (17 000 – 15 000 lat p.n.e.). Zespół malowideł zdobiący ściany jaskini pochodzi z różnych epok i przedstawia przede wszystkim zwierzęta. Na około 150 metrach korytarzy umieszczonych jest około 150 malowideł i ponad 15 000 rytów skalnych. Naskalne rysunki przedstawiają głównie zwierzęta roślinożerne (jelenie, byki, żubry i konie). Można zaobserwować stopniowe doskonalenie rysunków przez paleolitycznych artystów – poszczególne rysunki powstawały prawdopodobnie w dużych odstępach czasu (nawet dziesiątek lat). Szczególnie interesująca jest tak zwana Sala Byków, w której przedstawiono cztery monumentalne byki (tury) obrysowane czarnym, grubym konturem wypełnionym plamami czerwieni i czerni. Twórca zastosował elementy tzw. perspektywy skręconej: np. w malowidle przedstawiającym byka (rysunek wielkości 3 m) artysta ukazuje z profilu biegnącego byka, którego rogi ukazane są od przodu. Największy fryz powstały w okresie paleolitu, w centralnej części ukazuje trzy zwierzęta: konia, byka i rena. Jest to najbardziej znany fragment malowidła należącego do ciekawszych elementów tego wspaniałego zabytku. Rzadko pojawia się postać człowieka, jeżeli już jest to pokazana w prymitywny sposób.

Malowidła zostały wykonane farbami otrzymanymi za pomocą barwników pochodzenia naturalnego:

czerń – uzyskano z węgla drzewnego
czerwień, żółć i purpurę – ze związków żelaza, głównie ochry

Farby nakładane były palcami lub pędzlami wykonanymi z włosia lub mchu. Stosowano też wydrążone kości jako prymitywny aerograf.

Wiki
K i P bez tajemnic Masz kota, psa? Tylko na czas pandemii bestsellerowy ebook "Koty i psy bez tajemnic" dostępny od 19 zł!

Setki książek w jednej. Wykorzystaj czas wolny i zdobądź przewagę wiedząc więcej od innych. Czas promocji ograniczony.
Popularne pytania
Co to za zwierzę?
Czy czarnym rodzicom może urodzić się białe dziecko?
Ile wynosi rekord w podbijaniu piłki nożnej ustami?
Jaki procent Polaków wierzy, że Bóg wysłuchuje ich modlitw?
Po czym można było poznać kowboja?
Czy Adolf Hitler i Józef Stalin byli nominowani do Nagrody Nobla?
Czy poruszając się z prędkością dźwięku usłyszymy radio?
Kiedy w Polsce po raz pierwszy pojawiło się słowo wódka?
Jak wyliczyć kaloryczność posiłku?
Czy jakiś kraj wystąpił z Unii Europejskiej lub jej poprzedniczki EWG?
Czy wysoka temperatura w mieszkaniu i unikanie wychodzenia z domu sprzyja odporności?
Która drużyna kibiców bije się najlepiej w Europie?
Który pies nie potrafi szczekać?
Który niedźwiedź jest bardziej niebezpieczny dla człowieka - grizzly czy wargacz?