logo

zwierzęta
Jak poluje Sokół wędrowny (Falco peregrinus) - najszybsze zwierzę na Ziemi (wideo HD)

Jak poluje Sokół wędrowny (Falco peregrinus) - najszybsze zwierzę na Ziemi (wideo HD)
Sokół wędrowny (Falco peregrinus) – gatunek średniego ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych (Falconidae). Zasiedla wszystkie kontynenty z wyjątkiem Antarktydy. W Polsce nieliczny ptak lęgowy.
Łowi głównie ptaki wielkości gołębia lub większe, łapane w locie na otwartej przestrzeni. Są to przeważnie gołębie miejskie, siewkowce, mewy i kaczki oraz mniejsze ptaki. W jadłospisie środkowoeuropejskich sokołów wędrownych znajduje się aż 200 gatunków ptaków, choć najczęściej (oprócz wspomnianych wcześniej) są to drozdy, wrony, szpaki. Zdobycz wypatruje z wysokich punktów obserwacyjnych lub z powietrza. Na ofiarę spada lotem nurkowym z bardzo dużą prędkością (ocenianą nawet na 300-350 km/h[16]) jak pocisk, uderzając w jedno skrzydło ofiary, tak by samemu uniknąć urazu. Przy pikowaniu ma złożone, ale lekko odstające od ciała skrzydła. Pogoń może trwać do skutku. W ataku próbuje doprowadzić zwierzę do śmierci przez samą siłę uderzenia w tył głowy lub kark szponami lub piersiami. Gdy zdobycz bezwiednie opada sokół nawraca i przechwytuje ją w locie, by ta nie upadła na ziemię. Już samo pojawienie się nad danym terenem sokoła powoduje panikę wśród niedrapieżnego ptactwa.

Jeśli sokół wędrowny musi aktywnie gonić zdobycz w locie, a ta nie jest dużych rozmiarów, może chwytać ją szponami i uśmiercać przez zmiażdżenie dziobem lub skręcenie kręgów szyjnych. Zachowuje się zatem inaczej niż jastrzębie korzystające jedynie z łap.

Osiągając w locie znaczną prędkość, jest w stanie strącać ptaki znacznie przerastające go rozmiarem. Nie potrafi natomiast polować na zwierzynę ukrywającą się wśród drzew i krzewów[17]. W locie pikowym sokół wędrowny potrafi rozwinąć prędkość przekraczającą 320 km/h, co czyni go najszybciej poruszającym się organizmem na Ziemi.

Badania F. Engelmanna pokazują, że w przypadku łowów z czatowni sokół nie atakuje ptaka, np. kawki czy gołębia, który przelatuje tuż pod nim, ale pozwala mu oddalić się na odległość 600–1000 m. Wtedy dopiero rozwija skrzydła i rzucając się w powietrze, pędzi, by z impetem „musnąć” ofiarę i wrócić po nią, nim ta spadnie na ziemię.

Ze względu na jedynie powietrzny sposób polowania potencjalna ofiara siedząc na ziemi nie zostanie upolowana.

Wiki

Popularne pytania
Czy Mao był wierzący?
Czy singielki przechodzą menopauzę wcześniej niż mężatki?
Na jaką odległość rozpościera się panorama z wierzchołka Mount Everestu?
Który kraj jako pierwszy zalegalizował tzw. "twardą" pornografię?
Czy można za pomocą śladów DNA stworzyć rysopis przestępcy?
Z jakiego powodu hotel Burdż al-Arab w Dubaju miał zostać zburzony?
Czym skutecznie przetrzeć szkła okularów i pozbyć się zarazków?
Co się stało z kobietą, o którą Chmielnicki rozpoczął wojnę domową?
Pod jakim pretekstem Rosjanie walczyli z Napoleonem?
Czy magnetyzm działa tylko na metale?
Ile dziennie przeciętny człowiek stawia kroków?
Czy osobę zahipnotyzowaną można zmusić do wykonywania czynności wbrew jej woli?
Jakie są objawy nietolerancji laktozy?
Jak się pisze: z poza, zpoza, czy spoza?