logo
militaria

Mi-12 - największy na świecie prototypowy śmigłowiec, jaki kiedykolwiek wzniósł się w powietrze (wideo HD)

 
Mi-12  - największy na świecie prototypowy śmigłowiec, jaki kiedykolwiek wzniósł się w powietrze (wideo HD)
Mi-12 (ros. Ми-12) (oznaczenie NATO Homer) – największy na świecie prototypowy śmigłowiec, jaki kiedykolwiek wzniósł się w powietrze. Zaprojektowany w radzieckim biurze Michaiła Mila. Powstały tylko dwie sztuki tego kolosa. Pierwszy zbudowany został w 1965 i oblatany 1968 r. Pierwszy lot trwał jedynie kilkanaście sekund, doszło do "rozhuśtania" się kadłuba w płaszczyźnie pionowej z powodu nakładania drgań własnych od zespołu napędowego na wiotkie wysięgniki i podwieszony pod nimi kadłub. Drugi został zaprezentowany na salonie lotniczym w Paryżu w 1971 r.

6 sierpnia 1969 r. śmigłowiec Mi-12 uniósł ładunek o masie całkowitej 44205 kg na wysokość 2255 m, jest to światowy rekord udźwigu przez śmigłowiec.

Jego układ konstrukcyjny okazał się nieudany. Zawieszenie silników z przekładniami i wirnikami nośnymi na wysięgnikach było powodem wielu problemów, do tego dochodziła mała stateczność podłużna. Michaił Mil przyjął taki układ z 2 powodów:

znane były problemy konstrukcyjno-użytkowe śmigłowca Jak-24 zbudowanego w układzie podłużnym i gł. konstruktor chciał tych problemów uniknąć.
W okresie prac nad Mi-12 nie było w ZSRR silników śmigłowcowych, które dysponowałyby mocą ponad 10.000 KM. Stąd maszyna musiała mieć 4 silniki i - wobec dużych problemów z jedną przekładnią dla 4 silników - zastosowano układ dwuwirnikowy właśnie o układzie poprzecznym.

Poza lotami rekordowymi i prezentacyjnymi maszyna ta nie była praktycznie używana. Historia Mi-12 przypomina trochę historię innej konstrukcji lotniczej ZSRR, samolotu Tu-144, który też był projektowany w pośpiechu, bardziej dla celów rekordowo-prestiżowych, gdzie też zastosowano niewłaściwe - dla takiej konstrukcji - technologie i słabej jakości materiały i co było przyczyną rozlicznych awarii i problemów. Obaj konstruktorzy (Michaił Mil i Andriej Tupolew) niepowodzenia w tych konstrukcjach przypłacili swoim zdrowiem.

Wiki

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 4 nieinwazyjne reklamy, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Nie mamy dotacji z Unii czy państwowych firm, wesprzyj niezależny serwis, wpłać tyle, ile możesz i dołącz do unikalnej społeczności


Dane do konta Premium wysyłane są na podany w zamówieniu email do 24h od zaksięgowania wpłaty
Email
Popularne pytania
Dlaczego mężczyźni mają większe nosy od kobiet?
Które spośród czterech oddziaływań elementarnych jest najsłabsze?
Co to jest placebo?
Kiedy obchodzimy Dzień Nawlekania Nitki na Igłę?
Jak się pisze “pośrodku” czy “po środku”?
Ile statystyczny mężczyzna jest w stanie wytrzymać na zakupach?
W którym kraju szkoły sprzątają uczniowie?
Co znajduje się na zdjęciu?
Czy na obu dłoniach jest podobny skład bakterii?
Czy człowiek potrafi iść prosto?
Jaka skala ocen obowiązuje Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie?
Dlaczego piłeczka golfowa ma wgłębienia?
Czy da się polizać własny łokieć?
Strażnik w pałacu Buckingham ma zakaz robienia min, poruszania się czy rozmów z turystami?
Co w internecie oznacza skrót "idk"?