logo

historiaCo Hitler proponował Polsce w zamian za sojusz w wojnie z Rosją w 1939 roku?

Co Hitler proponował Polsce w zamian za sojusz w wojnie z Rosją w 1939 roku?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

W zamian za sojusz w wojnie z Rosją Hitler oferował Polsce Litwę, łotewski port w Rydze, część ziem rosyjskiej Ukrainy z Kamieńcem, Żytomierzem oraz dostęp do Morza Czarnego np. Odessa, Krym (Ribbentrop powiedział w Warszawie wprost, że „Morze Czarne to też morze"). W zamian kanclerz chciał przyłączenia do Rzeszy zdominowanego przez żywioł niemiecki Gdańska, co właściwie było formalnością. Niemcy chcieli również eksterytorialnej drogi i kolei między Rzeszą a Prusami Wschodnimi i to samo wraz z wolnym portem, rynkiem zbytu, proponowali Polsce w Gdańsku. Warto dodać, że pomysł eksterytorialnej drogi wyszedł od polskich władz na początku istnienia II RP.
W przekonaniu Polski, by przystąpiła do paktu z Hitlerem próbowali pomóc Japończycy.
Polityka Hitlera wobec Polski zmieniła się diametralnie w 1934 roku kiedy to Piłsudski zagroził Niemcom wojną, niestety Francja odmówiła, a przestraszony tą sytuacją kapral zdecydował się wbrew swoim wcześniejszym zapowiedziom w tym samym roku zdecydował się na podpisanie deklaracji polsko-niemieckiej o niestosowaniu przemocy. Wiedział co robi, bo w 1934 roku Niemcy były bezbronne. Wszystko zmieniło się dopiero w 1938 roku kiedy to III Rzesza stała się krajem militarnie silniejszym od Polski. Zmieniła się natychmiast polityka Hitlera, który zaczął wysuwać kolejne żądania. W międzyczasie podpisał dokument, w którym gwarantował nienaruszalność granic Czechosłowacji, wcześniej to samo zagwarantował Austrii. Po aneksji Austrii i Czech było jasne, że kapral może podpisać i obiecać wszystko, a i tak nie ma to żadnego znaczenia. Wszystkie kraje się od niego odwróciły. We wrześniu 1939 roku jedynym sojusznikiem III Rzeszy w ataku na Polskę była zmuszona do tego Słowacja i Rosja, która umożliwiła mu tą wojnę. Wato nadmienić, że w tym czasie nawet Włosi i Japonia odwróciły się od Niemiec, a zdecydowana większość krajów zaproponowała pomoc ... Polsce. Jak wszyscy wiemy kampanię wrześniową, a nawet bitwę nad Bzurą zakończył atak Rosjan, który uniemożliwił dalszą walkę na wschodzie kraju.

Ireneusz P.Piotrzkowicz
Popularne pytania
Jak skończył ostatni król Polski kiedy już spełnił żądania Rosji?
Która polska reklama uznawana jest za najdroższą?
Ile czasu poświęcamy na szczotkowanie zębów?
Ile średnio miesięcznie zarabia w Polsce informatyk?
Który sport jest popularniejszy - hokej na trawie czy siatkówka?
Przywódca którego kraj wręcz błagał Hitlera w 1940 roku, aby odtworzyć państwo polskie?
Czy wysocy mężczyźni żyją dłużej?
Co oznacza słowo sushi?
Po jakim czasie napój energetyczny z kofeiną przestaje działać?
Czy można napisać jakiś polski wyraz korzystając z liter umieszczony na dole klawiatury (od Z do M)?
Czy bakteria może wywołać chorobę Parkinsona?
Jak naukowcy sprawdzają, co jedli nasi przodkowie?
Ile kosztuje wykonanie symulacji Wielkiego Wybuchu w Zderzaczu Hadronów?
Co emituje więcej CO2 brokuły czy mięso?