logo

historiaBanderowcy - rzeź na Wołyniu

Banderowcy - rzeź na Wołyniu

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Konflikt rozpoczął się w lutym 1943 roku, UPA wymordowała wtedy ludność polskiej wioski Parośle, zakończyła akcją "Wisła".
Etapy: czystki Ukraińskie 1943 - 45, czystki stalinowskie wysiedlenia Polaków z Galicji Wschodniej, z Wołynia 1944-46, wysiedlenia Ukraińców z ziem dzisiejszej Polski, akcja „Wisła” wysiedlenie na ziemie zachodnie i północne.

W wyniku ludobójczych działań UPA zginęło około 100 tysięcy Polaków. 1,1 mln Polaków musiało opuścić Wołyń i Galicję. Około 60 tysięcy zginęło tylko na Wołyniu.

W tym samym czasie zginęło około 10-15 tys. Ukraińców (głównie na ziemiach polskich), z tego na Wołyniu około 2-3 tysięcy. Ponad 600 tys. Ukraińców i Łemków zostało zmuszonych do opuszczenia ziem Polski Ludowej.

Według strony ukraińskiej mordy Ukraińców na Lubelszczyźnie (przez polskie podziemie) rozpoczęły wojnę polsko-ukraińską i jego efektem jest ludobójstwo wołyńskie. Prawda jest jednak nieco inna, polska partyzantka rozpoczęła działanie przeciwko Niemcom, którzy rozpoczęli wysiedlenia ludności polskiej z Zamojszczyzny. Niemcy wykorzystywali do tego ludność Ukraińską, stąd ofiary. Działania UPA na Wołyniu mają znamiona ludobójstwa i ciężko mówić tutaj o wojnie pomiędzy AK i UPA, śmierć groziła bowiem jedynie za to, że jest się Polakiem. Nie należy zapominać, że podczas czystek etnicznych UPA zginęło również wielu Ukraińców, którzy pomagali Polakom przeżyć.

Źródło: "Od rzezi wołyńskiej do akcji „Wisła”. Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947" dr Grzegorz Motyka

Ireneusz Piotrzkowicz
KM bez tajemnic UWAGA! Jesteś singlem, masz kłopoty w związku ... czas to zmienić! Tylko na czas pandemii bestsellerowy ebook "Kobiety i mężczyźni bez tajemnic" ostro zjeżdża z ceny z 30 zł na 18 zł!

Setki książek w jednej. Wykorzystaj czas wolny i zdobądź przewagę wiedząc więcej od innych. Czas promocji ograniczony.
Popularne pytania
Czy ryby pierdzą?
Po czym poznać, że mięso się zepsuło?
Ile kosztuje kurs w klasztorze Shaolin?
W atomie większe są elektrony czy protony?
Co w języku francuskich oznacza słowo "Carrefour"?
Co znajduje się na zdjęciu?
W średniowieczu “moment” to .... sekund.
Które miasto na świecie jest stolicą dwóch państw?
Czy skóra mieszkanek miast i wsi starzeje się inaczej?
Kto chudnie szybciej - mężczyźni czy kobiety?
Z jakiego kraju pochodzi serek tofu?
Jak fachowo nazywa się młotek?
Czy wódka się psuje?
Czy można napisać jakiś polski wyraz korzystając z liter umieszczony na dole klawiatury (od Z do M)?