logo

historiaBanderowcy - rzeź na Wołyniu

Banderowcy - rzeź na Wołyniu

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Konflikt rozpoczął się w lutym 1943 roku, UPA wymordowała wtedy ludność polskiej wioski Parośle, zakończyła akcją "Wisła".
Etapy: czystki Ukraińskie 1943 - 45, czystki stalinowskie wysiedlenia Polaków z Galicji Wschodniej, z Wołynia 1944-46, wysiedlenia Ukraińców z ziem dzisiejszej Polski, akcja „Wisła” wysiedlenie na ziemie zachodnie i północne.

W wyniku ludobójczych działań UPA zginęło około 100 tysięcy Polaków. 1,1 mln Polaków musiało opuścić Wołyń i Galicję. Około 60 tysięcy zginęło tylko na Wołyniu.

W tym samym czasie zginęło około 10-15 tys. Ukraińców (głównie na ziemiach polskich), z tego na Wołyniu około 2-3 tysięcy. Ponad 600 tys. Ukraińców i Łemków zostało zmuszonych do opuszczenia ziem Polski Ludowej.

Według strony ukraińskiej mordy Ukraińców na Lubelszczyźnie (przez polskie podziemie) rozpoczęły wojnę polsko-ukraińską i jego efektem jest ludobójstwo wołyńskie. Prawda jest jednak nieco inna, polska partyzantka rozpoczęła działanie przeciwko Niemcom, którzy rozpoczęli wysiedlenia ludności polskiej z Zamojszczyzny. Niemcy wykorzystywali do tego ludność Ukraińską, stąd ofiary. Działania UPA na Wołyniu mają znamiona ludobójstwa i ciężko mówić tutaj o wojnie pomiędzy AK i UPA, śmierć groziła bowiem jedynie za to, że jest się Polakiem. Nie należy zapominać, że podczas czystek etnicznych UPA zginęło również wielu Ukraińców, którzy pomagali Polakom przeżyć.

Źródło: "Od rzezi wołyńskiej do akcji „Wisła”. Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947" dr Grzegorz Motyka

Ireneusz Piotrzkowicz
Popularne pytania
Jak ściągać pliki z internetu z wielu hostingów z maksymalną prędkością swojego internetowego łącza?
Jak się nazywa uzależnienie od bycia opalonym?
Dlaczego zamordowano cara Pawła I?
Kto był kandydatem na króla Polski podczas II wojny światowej?
Gdzie zabronione jest częstowanie myszy wódką?
Co w większym stopniu wpływa na dane, rysy górnej czy dolnej warstwy płyty?
Czy II RP miała granicę z Węgrami?
Kiedy wręczamy wizytówkę - na początku czy na końcu spotkania?
Ile procent genów człowiek ma wspólnych z sałatą?
Czy w Szwecji za bicie dziecka rodzic może iść do więzienia na aż 10 lat?
Kiedy Hitler zakończył współpracę ze Stalinem po przejęciu władzy w Niemczech?
Czy można zdalnie wywołać atak serca?
Co to za część ciała?
Czym jest zapach świeżo koszonej trawy?