logo
historia

Kierunki deportacji podczas akcji "Wisła"

Kierunki deportacji podczas akcji

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Akcja „Wisła”, Operacja „Wisła” (ukr. Операція «Вісла», w języku polskich Ukraińców zwykle Акція «Вісла») – akcja pacyfikacyjna o charakterze wojskowym przeprowadzona w latach 1947–1950 przeciwko Ukraińskiej Powstańczej Armii i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów działającym na terytorium państwowym RP w celu odcięcia walczących oddziałów UPA od naturalnego zaplecza. Polegała ona na masowym wysiedleniu ludności cywilnej z terenów Polski południowo-wschodniej (obszary na wschód od Rzeszowa i Lublina), głównie na tzw. Ziemie Odzyskane, która objęła Ukraińców, Bojków, Dolinian i Łemków i mieszane rodziny polsko-ukraińskie. Akcja przeprowadzona została przez wojskowe i zmilitaryzowane oddziały struktur państwowych oraz agendy cywilne (Państwowy Urząd Repatriacyjny).

Decyzję o „Akcji Wisła” podjęło Biuro Polityczne KC PPR 29 marca 1947 roku. Przyjmuje się, że akcja trwała od 28 kwietnia do końca lipca 1947, chociaż ostatnie wysiedlenia miały miejsce w roku 1950. Szacuje się, iż w wyniku akcji wojskowej rozbito siły UPA w liczbie 1500 ludzi (17 sotni), oraz uwięziono 2900 aktywnych lub domniemanych członków OUN, a wysiedlenia objęły ponad 140 tysięcy osób cywilnych. Pierwotnym kryptonimem tej akcji był „Wschód”, zmieniony później na „Wisła”.

Akcja „Wisła” została przeprowadzona po zakończonym przymusowym wysiedleniu ludności ukraińskiej w latach 1944–1946, które nie objęło całej ludności ukraińskiej. W dalszym ciągu budzi ona liczne kontrowersje i jest różnie interpretowana przez historyków. Część z nich uważa np. że jej głównym zadaniem było nie tyle zniszczenie UPA (wskazują oni m.in. na fakt, iż objęła ona również obszary, gdzie UPA w ogóle nie działała), ale czystka etniczna wymierzona przeciwko niepolskiej ludności zamieszkującej tereny Polski południowo-wschodniej. Różna jest też ocena tej operacji przez historyków, część z nich określa ją mianem czystki etnicznej, inni historycy uznają ją za zbrodnię komunistyczną.

W październiku 1947 władze ZSRR przeprowadziły Akcję „Z” (Zachód), w wyniku której z terenu Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej deportowano na wschód ponad 76 tysięcy Ukraińców, oskarżonych o sprzyjanie UPA.

Wiki
Popularne pytania
Jaki język jest drugi najpopularniejszy w Niemczech?
Ile kalorii ma przeciętny kotlet schabowy?
Na jaką odległość rozpościera się panorama z najwyższego budynku świata?
Ile wśród zawodowych żołnierzy Wojska Polskiego jest kobiet?
Czy prawdopodobieństwo wystąpienia czterokrotnej szansy na wygraną w Lotto, wynosi jak 1 do 200 milionów?
Jak jest po francusku “nie wiem”?
Jak wygląda grecki znak zapytania?
Co to jest Deipnofobia?
Co pomaga na chrapanie?
Czy jogurt jest zdrowszy od mleka?
Kto przyjmował wielką Paradę Zwycięstwa na Placu Czerwonym w 1945 roku?
Kto szybciej potrafi pić wodę: pies czy kot?
Jakie są zalety i wady picia soku z cytryny?
Co powstało pierwsze: prawdziwy samolot czy papierowy samolocik?