logo

astronomia-fizyka
Koła marsjańskiego łazika Curiosity Rover po ponad 7 latach eksploatacji


Curiosity Rover – zautomatyzowane i autonomiczne laboratorium naukowo-badawcze wysłane na Marsa, w ramach programu badawczego Mars Science Laboratory (MSL) w celu oceny możliwości występowania potencjalnych warunków do życia w przeszłości, zbadania możliwości utrzymania się życia organicznego na Marsie, wykonania pomiarów meteorologicznych, poszukiwania pierwiastków biogennych, badania stopnia wilgotności gleby oraz poszukiwania wody i związków mineralnych z nią związanych, przeprowadzenia pomiarów widma wysokoenergetycznego promieniowania naturalnego, zbadania składu skał i gleby oraz określenia charakterystyki możliwych cyklów hydrologicznych na badanej planecie.

Curiosity jest sześciokołowym pojazdem (łazikiem) z zamontowanym oprzyrządowaniem badawczym, ramieniem robotycznym, systemami nawigacyjnymi i komunikacyjnymi, awioniką, oprogramowaniem i autonomicznym źródłem zasilania – radioizotopowym generatorem termoelektrycznym.

Nazwę Curiosity wymyśliła w 2009 roku 12-letnia Clara Ma z miasta Lenexa w stanie Kansas. Jej propozycja okazała się najlepsza z ponad 9 tysięcy zgłoszeń z całych Stanów Zjednoczonych.

Polskim wkładem w Curiosity Rover są niechłodzone detektory na podczerwień MCT. Zostały wybrane i zastosowane w przestrajalnym spektrometrze laserowym zaprojektowanym do zbierania informacji o środowisku panującym na Marsie podczas misji Mars Science Laboratory. Detektory zostały opracowane przez firmę VIGO System S.A. z Ożarowa Mazowieckiego.

Jak poinformowała NASA, 22 września 2012 roku Curiosity Rover zbadał pierwszy kamień. Skałę wielkości piłki futbolowej badano od 46 do 48 dnia misji. Pierwszy okaz, który został wytypowany, aby przetestować systemy pomiarowe, nosi nazwę N 165. Został poddany działaniu lasera. Rozproszony materiał skalny, który wzbił się w atmosferę, posłużył do zbadania składu mineralnego. Po dokonaniu badań łazik wyruszył w dalszą drogę, pokonując 42 metry, co było najdłuższym dystansem od początku misji. Obszar, w którego stronę zwrócił się łazik, nosi nazwę Glenelg. Dla naukowców jest on interesujący, ponieważ łączą się tam trzy różne typy terenu charakterystyczne dla marsjańskiego krajobrazu.

Wiki
Popularne pytania
Po co w styczniu 1944 roku Himmler wezwał do Poznania generałów?
Czym zajmował się “królewski nocnikowy”?
Jak Hitler zareagował na powstanie ukraińskiego rządu 30 czerwca 1941 roku?
Skąd się wzięło słowo "Żyd"?
Jaki procent Polaków je pizzę?
W którym roku narodził się "Miś Uszatek"?
Z którym z wymienionych państw Rosja nie graniczy: a) Polska, b) Uzbekistan, c) Norwegia, d) Korea Północna?
Czy włosy po umyciu ciemnieją?
Który z obrzędów Indian uważany jest za najokrutniejszy?
Czy można się samemu połaskotać?
Dlaczego palce marszczą się w kąpieli?
Co jest na zdjęciu?
Ile egzemplarzy "Wiedźmina 3: Dziki Gon" sprzedano w pierwszych dwóch tygodniach od premiery?
Dlaczego piątek trzynastego uznawany jest za pechowy?