logo

militaria, 1939
Duma polskiej floty podwodnej ORP Orzeł, 1939


ORP Orzeł – polski torpedowy okręt podwodny, jednostka wiodąca typu Orzeł, zwodowany 15 stycznia 1938 roku w holenderskiej stoczni De Schelde we Vlissingen.

Projekt okrętu został opracowany przy współudziale specjalistów polskiej Marynarki Wojennej, z wykorzystaniem niektórych rozwiązań konstrukcyjnych holenderskiej jednostki Hr. Ms. O.16. Okręt o długości całkowitej 84 metry i wyporności w zanurzeniu 1473 ton. Zanurzenie konstrukcyjne jednostki wynosiło 80 metrów, w praktyce jednak „Orzeł” zdolny był do bezpiecznego zanurzania na głębokość co najmniej 100 metrów. Konstrukcja oraz konwencjonalny układ napędowy (diesel-elektryczny) pozwalały jednostce na rozwijanie prędkości 19,44 węzła na powierzchni oraz 8,9 węzła w zanurzeniu. Podstawowe uzbrojenie okrętu stanowiło 20 torped wystrzeliwanych z 12 wyrzutni. Kadłub „Orła” był w całości spawany, zaś – jako novum – wszystkie płaszczyzny kontrolne jednostki sterowane były hydraulicznie. Budowę okrętu sfinansowano częściowo ze środków zgromadzonych w ramach społecznej zbiórki pieniędzy zorganizowanej m.in. przez Ligę Morską i Kolonialną oraz Fundację Łodzi Podwodnej.

2 lutego 1939 roku okręt został oficjalnie włączony do Marynarki Wojennej. W składzie Dywizjonu Okrętów Podwodnych, „Orzeł” wziął udział w początkowym okresie obrony Wybrzeża. Internowany w stolicy Estonii, zdołał zbiec. Pozbawiony map, do 7 października kontynuował patrol na Bałtyku, po czym przez cieśninę Sund przepłynął do Wielkiej Brytanii.

Operując z Wysp Brytyjskich, 8 kwietnia 1940 roku podczas patrolu na Morzu Północnym, zatopił transportowiec „Rio de Janeiro”, przewożący wojska niemieckie w ramach operacji Weserübung – informacja przekazana przez „Orła” była jednym z pierwszych sygnałów świadczących o niemieckiej inwazji na Norwegię.

Z niewyjaśnionych do dziś przyczyn, ORP „Orzeł” zaginął wraz z całą załogą podczas patrolu na Morzu Północnym na przełomie maja i czerwca 1940 roku.

Wiki
Popularne pytania
Które rosyjskie więzienie uznawane jest za najcięższe?
Ile osób rocznie podróżowało na Zachód w czasach rządów Gomułki?
O ile skróciłby się dzień na Ziemi gdyby nagle zabrakło Księżyca?
Czy do zachodnich parków w Państwie Środka w XIX wieku mogli wchodzić Chińczycy?
Co się stanie jeśli bramin ożeni się z kobietą niższej kasty?
Dlaczego herbata stygnie?
Jak rozwód wpływa na tuszę mężczyzny?
Ile portów morskich miała Rosja w XVII wieku?
Ile prawdy jest w stwierdzeniu "pocić się jak świnia"?
Od którego roku na terenie Polski obowiązuje ruch prawostronny?
Skąd się wzięła nazwa “laptop”?
Jaki program wyborczy miała NSDAP Adolfa Hitlera?
Skąd się wziął mit o latających na miotle czarownicach?
Ile kosztuje litr benzyny w Arabii Saudyjskiej?