logo

sport
Państwa z największą ilością zwycięstw w Mistrzostwach świata w piłce nożnej


Mistrzostwa świata w piłce nożnej, nazywane również mundialem (hiszp. Mundial – światowy[a]) lub Pucharem Świata (ang. World Cup) – międzynarodowy turniej piłkarski, w którym biorą udział męskie reprezentacje narodowe federacji należących do FIFA. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1930 roku w Urugwaju. Od tego czasu odbywają się co cztery lata, z wyjątkiem 1942 i 1946 roku, gdyż z powodu II wojny światowej nie odbywały się kongresy FIFA, na których podejmowano decyzję o organizacji turnieju (w 1946, na pierwszym po wojnie kongresie FIFA, wskazano kto będzie organizatorem mistrzostw w 1950).

Obecnie w turnieju występują 32 reprezentacje (od 2026 r. będzie ich 48) rywalizujące o tytuł na terenie kraju (lub krajów) organizującego mistrzostwa przez okres około jednego miesiąca. Ta faza rozgrywek często nazywana jest finałami mistrzostw świata. Z kolei faza eliminacji, mająca miejsce w ciągu trzech lat poprzedzających turniej, wyłania drużyny, które wraz z gospodarzem (lub gospodarzami) wystąpią na mistrzostwach świata.

Podczas dotychczas rozegranych 20 turniejów osiem reprezentacji sięgnęło po tytuł. Najbardziej utytułowanym zespołem jest Brazylia, która wygrała pięciokrotnie i jako jedyna brała udział we wszystkich turniejach finałowych. Włochy oraz Niemcy zdobyły po cztery tytuły mistrza świata. Pozostali zwycięzcy to: Urugwaj, który wygrał dwukrotnie, w tym turniej inauguracyjny, Argentyna, która również wygrała dwukrotnie, oraz Anglia, Francja i Hiszpania mające na swoim koncie po jednym tytule mistrzowskim w historii.

Reprezentacja Polski siedmiokrotnie uczestniczyła w mistrzostwach (pierwszy raz w 1938, ostatni w 2006), dwukrotnie zajmując trzecie miejsce w końcowej klasyfikacji – w 1974 roku w Niemczech, kiedy królem strzelców został Grzegorz Lato i w 1982 roku w Hiszpanii.

Wiki
Popularne pytania
Co to jest Didaskaleinofobia?
W jakim dniu tygodnia jesteśmy najmniej produktywni?
Jak prawidłowo wymówić słowo "Delete"?
Kiedy samica rekina traci apetyt?
Co to jest “pareidolia”?
Czy jemy plastik?
Jaką długość miała kolumna wojsk Jagiełły idąca pod Grunwald w 1410 roku?
W jakim kraju policja wywozi pijanego kierowcę 30 km od miejsca zamieszkania?
Co to jest przeciążenie?
Ile wody dostarczamy w jedzeniu?
Jak brzmiał pierwszy wysłany na świecie SMS?
Czy filmowy Hannibal Lecter miał swój pierwowzór w realu?
Czy odciski palców należące do rodzeństwa są takie same?
Dlaczego chłopak zestresowany ma mniejsze szanse u dziewczyny?