logo

biznes-ekonomiaJaką kwotę wyłudził od klientów największy oszust finansowy w historii?

Jaką kwotę wyłudził od klientów największy oszust finansowy w historii?

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Metoda w przypadku dużych oszustw jest zawsze taka sama i polega na budowaniu tzw. piramidy. Pierwsi klienci wpłacają pieniądze i nawet na początku otrzymują obiecane z tego tytułu profity np.odsetki, jednak nie wiedzą, że korzyści te wynikają jedynie z wpłat kolejnych osób piramidy. Problemy zaczyna się wtedy, kiedy ktoś w końcu odkryje, że jest to oszustwo, a pieniędzy dawno już nie ma. Jednym z pierwszych oszustów, o którym zrobiło się głośno i szeroko rozpisywała się o tym prasa był Charles Ponzi. Do dzisiaj oszustwa tego typu określa się mianem "schematu Ponziego". Ponzi oszukał klientów na ok. 20 mln dolarów.
Za największego oszusta wszech czasów uważany jest do dzisiaj Amerykanin Bernard Madoff, którego piramida rozrosła się przez 50 lat do niebotycznych rozmiarów. "Bernie" wyczyścił swoje ofiary (kilka tys. osób) na kwotę od 50 do nawet 65 mld dolarów, za co został skazany na 150 lat więzienia i wielomiliardowe odszkodowania. Niestety oszust nie wykazał większej skruchy mówiąc publicznie, że "Pieprzyć moje ofiary. Woziłem się z nimi przez 20 lat, a teraz odsiaduję 150 lat". Istnieje w tej sprawie również wątek polski, jak się okazało dziadkowie Madoffa ze strony ojca byli Żydami z Polski (ze strony matki byli Żydami z Rumunii i Austrii). Polscy oszuści nie mogą poszczycić się tak "dobrymi" wynikami :) Największe tego typu afery w Polsce to: Amber Gold (850 mln zł strat), InterBrok, Finroyal (100 mln zł strat), Bezpieczna Kasa Oszczędności Lecha Grobelnego, WGI, InterBrok (260 mln zł) czy straty założonego przez agentów WSI Skoku Wołomin. W czasach PRLu na dużo mniejszą skalę chodziły piramidy, w których drobne kwoty przesyłało się w kopercie pocztowej.
Popularne pytania
Co zrobił car Mikołaj I z dyktatorem powstania listopadowego generałem Józefem Chłopickim?
Gdzie jest więcej chrześcijan - w Rosji, Chinach, czy Meksyku?
Które ćwiczenia na nogi są najskuteczniejsze?
Kiedy powstało "Towarzystwo Przyjaźni NKWD-Gestapo"?
Ile lat w ciągu swojego życia człowiek przesypia?
Czy roczna przerwa w studiowaniu źle wpływa na wyniki po powrocie na studia?
Ile średnio lat trwa kariera aktorek filmów dla dorosłych?
W którym roku Szwajcaria wstąpiła do ONZ?
Co oznaczają okrągłe pośladki u kobiety?
Gdzie żyje miś Panda?
Co ułatwia nam mnemotechnika?
Jak szybko ulegają rozkładowi niedopałki papierosów?
Czy popiół wulkaniczny może spowodować eksplozję ludzkiej głowy?
Ile kosztowało wybudowanie wieży Eiffela?