logo

kultura-sztuka
Gotycka Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie (Dom de Milan)

Gotycka Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie (Dom de Milan)
Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie (wł. Duomo St. Maria Nascente di Milano, w dialekcie lombardzkim – Dom de Milan) – gotycka marmurowa katedra, jedna z najbardziej znanych budowli we Włoszech i w Europie. Należy do największych kościołów na świecie (długość – 157 m, szerokość – 93 m). Również witraże w chórze katedry, należą do największych na świecie.
Na miejscu obecnej katedry znajdowała się wczesnochrześcijańska katedra Santa Maria Maggiore i nieco większa bazylika rzymska wyświęcona później na kościół św. Tekli. Obie budowle pochodziły z wieku IV, były wielokrotnie burzone i ze zmianami odbudowywane. Budowę obecnej świątyni rozpoczął w 1386 książę Gian Galeazzo Visconti. Zakończona została w epoce Napoleona. Katedra została wyświęcona w 1572 przez kardynała i arcybiskupa Mediolanu Karola Boromeusza. 26 maja 1805 roku Napoleon został tutaj koronowany na króla Włoch[2]. W przewadze gotycki styl budowli, w jej fasadzie jest jednak konglomeratem form barokowych i neogotyckich, które pojawiły się w czasie przebudowy w roku 1858.

Reprezentacyjny plac katedralny powstał w latach 1865-1873.

Dach katedry, ozdobiony 135 sterczynami, rzeźbami i gargulcami, dostępny jest dla turystów (schody lub winda). Widać z niego panoramę miasta, a przy dobrej widoczności Alpy.

Brązowe drzwi wejściowe ozdobione są płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia Maryi, św. Ambrożego i dziejów miasta. W górnych rzeźbieniach (maswerkach) okien apsydy dopatrzeć się można herbu Viscontich – węża połykającego człowieka.

Na skrzyżowaniu nawy głównej i transeptu znajduje się wieżyczka, zwieńczona widoczną z daleka, złoconą figurą Madonny. Mieszkańcy Mediolanu nazywają ją La Madonnina i wspominają w nieoficjalnym hymnie miasta „O mia bela Madunina...”.

W posadzce katedry znajduje się mosiężna linia obrazująca południk przechodzący przez Mediolan. W korelacji z umieszczonym w sklepieniu niewielkim otworem, przez który światło słoneczne pada na tę linię, można określić najwyższe położenie słońca – południe.

Skarbiec położony poniżej ołtarza głównego zawiera wiele średniowiecznych wyrobów ze złota i srebra.

Wiki
Popularne pytania
W których polskich uzdrowiskach jest czyste powietrze?
Ile ważyła największa cebula na świecie?
Który kraj chciała zaatakować II Rzesza po 1871 roku?
Ile lat miał najstarszy koń świata?
Czy kosmonauta przebywający na stacji kosmicznej może wziąć prysznic?
Czy górale są silniejsi od mieszkańców nizin?
Jak nazywał się Rynek Główny w okupowanym przez Niemców Krakowie?
Czy podczas niemieckiej okupacji Polacy udawali Żydów?
Kiedy skończył się holokaust Polaków?
Skąd się biorą małe Smerfy?
Który kraj brał udział we wszystkich finałach mistrzostw świata w piłce nożnej?
Jak uczyć się skutecznie i szybko?
Czy dzieci poczęte przez mężczyzn po 55. roku życia są statystycznie mniej inteligentne?
W którym kraju świata przeprowadzono kampanię tępienia wróbli i much?