logo
natura

Bardzo mała ośmiornica (Octopoda)

 
Bardzo mała ośmiornica (Octopoda)
Ośmiornice (Octopoda) – rząd głowonogów, ośmioramiennych mięczaków, do którego zaklasyfikowano około 300 gatunków. Są to zwierzęta dwubocznie symetryczne, mające dwoje oczu i dziób, otwór gębowy leży w centralnym punkcie względem ramion, nieprawidłowo nazywanych czasami "czułkami". Miękkie ciało potrafi szybko zmieniać kształt. Do pływania mięczak wykorzystuje syfon, przez który wyrzuca wodę, głowa znajduje się na przedzie, wzniesiona. Syfon służy także wymianie gazowej. Złożony układ nerwowy wiąże się ze świetnym wzrokiem u większości gatunków, ośmiornice należą też do najinteligentniejszych bezkręgowców, prezentujących najbardziej złożone zachowania.

Zamieszkują zróżnicowane regiony oceanów, w tym rafy koralowe, wody pelagiczne i dno morskie. Niektóre żyją w strefie międzypływowej, inne zasiedlają głębie abisalu. Większość gatunków charakteryzuje się szybkim wzrostem osobniczym, wczesnemu dojrzewaniu towarzyszy krótkie życie. Podczas rozrodu samiec wykorzystuje specjalne ramię do przeniesienia pakietu nasienia bezpośrednio do jamy płaszczowej samicy, po czym starzeje się i umiera. Samica składa zapłodnione jaja w norze i opiekuje się nimi aż do wyklucia się młodych, po czym również ginie.

Strategie obrony przed drapieżnikami obejmują wyrzucenie sepii, kamuflaż i groźby, zdolność ruchu odrzutowego i ukrywania się. Wszystkie ośmiornice dysponują jadem, ale tylko Hapalochlaena może doprowadzić do śmierci człowieka.

Ośmiornice pojawiają się w mitologii jako potwory morskie, np. norweski Kraken czy Akkorokamui Ajnów, a prawdopodobnie i Gorgony Strożytnej Grecji. Walkę z ośmiornicą opisuje Victor Hugo w Pracownikach morza, inspirując inne prace, jak Ośmiorniczka Flemina. Ośmiornice ukazuje również japońska sztuka erotyczna shunga. Stanowią też pokarm ludzi w wielu częściach świata, szczególnie w kuchni śródziemnomorskiej i wokół mórz Azji.

wiki

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 4 nieinwazyjne reklamy, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Nie mamy dotacji z Unii czy państwowych firm, wesprzyj niezależny serwis, wpłać tyle, ile możesz i dołącz do unikalnej społeczności


Dane do konta Premium wysyłane są na podany w zamówieniu email do 24h od zaksięgowania wpłaty
Email
Popularne pytania
Ile procent całej polskiej armii (pomijając rezerwy) to tzw. "biurowi żołnierze"?
Czy można odróżnić niemiecki banknot euro od greckiego czy litewskiego?
Ile kilogramów mógł mieć kamień wyrzucany z katapulty?
Jakie podstawowe smaki rozróżnia człowiek?
Ile waży największa perła świata?
Jak można uratować zalany wodą telefon komórkowy?
Czym zajmuje się samiec pszczoły miodnej - truteń?
Ile będzie można jednorazowo spuścić wody w klozecie po wprowadzeniu dyrektywy Komisji Europejskiej?
Jak fachowo nazywa się popularne ćwiczenie gimnastyczne zwane pompką?
Czy słonie boją się mrówek?
Czy istnieją ludzie, którzy nie czują bólu?
Jaką dziwną tradycję dotyczącą śmierci bliskich ustanowiło dzikie plemię Fore?
Które języki są dla Anglika najtrudniejsze do opanowania?
Z czego produkuje się cydr?
Jak wyglądały walki bokserskie na Olimpiadzie w starożytnej Grecji?