logo

kultura-sztuka, 1971
Scena z polskiego serialu "Samochodzik i templariusze", 1971

Scena z polskiego serialu
Samochodzik i templariusze – polski serial telewizyjny dla młodzieży, zrealizowany w 1971 roku na podstawie powieści Zbigniewa Nienackiego Pan Samochodzik i templariusze.

Pan Samochodzik, w którego postać wciela się Stanisław Mikulski - historyk sztuki i detektyw amator oraz posiadacz niezwykłego samochodu, poszukuje ukrytych skarbów templariuszy. Dużą pomoc okazują mu zaprzyjaźnieni harcerze.

Główne plany serialu zlokalizowano w okolicach Radzynia Chełmińskiego oraz Malborka. Ostatnie dwa odcinki - z gotyckim kościółkiem - realizowane były także w Okoninie koło Grudziądza. W Radzyniu Chełmińskim znajdują się ruiny zamku krzyżackiego, jednego z największych w państwie Zakonu. W ruinach tych bohaterowie serialu poszukują tajemnych znaków templariuszy prowadzących do legendarnego skarbu. Do niedawna jeden z takich znaków, wykonany w trakcie realizacji filmu, widoczny był na murze zamkowym. Na terenie radzyńskiego zamku znajdują się także piwnice, które zostały wykorzystane przez ekipę filmową w przygotowaniu scen w podziemiach, w których "zatrzasnęli się" harcerze w przedostatnim odcinku serialu. Kolumnę, pod którą spoczywał filmowy szkielet "chłopa, który kiedyś znalazł wejście do podziemi", chętnie pokazuje miejscowy przewodnik. Kościół w Okoninie posłużył filmowcom za "kościół z podziemiami w Kortumowie", z jednym wprawdzie wyjątkiem: scenę, w której pan Tomasz z harcerzami schodzi z kościelnej wieży, nakręcono przy kościele w Radzyniu Chełmińskim, a metalowa drabinka, po której schodzą bohaterowie, znajduje się tam do dziś. W serialu wykorzystano także radzyński cmentarz i znajdującą się na jego terenie kaplicę: to tam nakręcono scenę oczekiwania na tajemniczego Bahometa.

Dokładniejsze informacje na temat serialu znajdują się w książce Piotra Łopuszańskiego Pan Samochodzik i jego autor. O książkach Zbigniewa Nienackiego dla młodzieży, Warszawa 2009. Pewne wątpliwości budzić może parokrotnie powtórzona przez jej autora informacja, że sceny nad jeziorem (biwakowanie, kąpiel Karen, "kradzież" żaglówki przez Iwonę) kręcone były nad jeziorem znajdującym się w bezpośredniej bliskości zamku w Radzyniu. Serial przygotowywany był latem 1971 roku, w czasie, gdy jezioro, obok którego wzniesiono zamek, znajdowało się już w fazie stopniowego zaniku i z pewnością nie mogło wyglądać tak, jak widać to na ekranie. Inny jest też krajobraz, w który wtopione jest filmowe jezioro - nie przypomina on krajobrazu okolic zamku. Jeziorem, nad którym realizowano sceny serialu, jest jezioro wieldządzkie we wsi Wieldządz w powiecie wąbrzeskim, położone w odległości kilku kilometrów od Radzynia.

Rolę samochodu-amfibii Pana Samochodzika grały dwa egzemplarze pojazdu VW Schwimmwagen. Jeden z nich zatonął w jeziorze w trakcie zdjęć. Drugi znajduje się obecnie w "Panzer-Farm", w Chrcynnie pod Nasielskiem, w prywatnym muzeum techniki wojskowej i Kolekcji Pojazdów Militarnych "Ares" braci Stanisława i Macieja Kęszyckich, biznesmenów działających na rynku sprzętu budowlanego.

Wiki
Popularne pytania
Która część ludzkiego ciała goi się najszybciej?
Czy drapanie wzmaga swędzenie, czy je łagodzi?
Czy Rowan Atkinson (Jaś Fasola) zagrał w jakimś filmie z Jamesem Bondem?
Czy telewizja wpływa na płodność?
O co prosił Gorbaczow Chińczyków w 1989 roku?
Dlaczego w Mozambiku nie można budować linii wysokiego napięcia poniżej 12 metrów?
Jakie fryzury wyszczuplają twarz?
Czy piorun nigdy nie uderza dwa razy w to samo miejsce?
Czy nastolatkom zawdzięczamy postęp?
Która mapa sprawiła, że Portugalczycy zaczęli szukać nowej drogi do Indii?
Ile ton może przewieźć największa ciężarówka świata?
Kto lepiej parkuje samochody, kobiety czy mężczyźni?
Na co należy zwracać uwagę kupując płatki śniadaniowe?
Co należy zrobić z cytryną, aby wyciągnąć z niej jak najwięcej soku?