logo

historia
Najpiękniejsze katedry Europy budowano ze sprzedaży .... odpustów.

Najpiękniejsze katedry Europy budowano ze sprzedaży .... odpustów.
Gigantyczne i wspaniałe zarazem katedry wymagały od kościoła potężnych środków, których jak wiadomo zawsze było mało, szczególnie, że wierni nie garnęli się do dobrowolnych datków. Problem rozwiązał, przynajmniej częściowo papież Bonifacy VIII, który w 1296 roku postanowił w nietypowy sposób zebrać datki na budowę florenckiej katedry Santa Maria del Fiore. W tych czasach tzw. lichwa uznawana była za ciężki grzech, zajmowali się nią głównie Żydzi. Papież wpadł na pomysł, że lichwiarze chrześcijanie nie muszą spowiadać się ze swoich grzechów pod warunkiem wpłacenia odpowiednio wysokiego datku, zakres rozgrzeszenia zależał od jego wysokości. Średniowieczni finansiści nie skąpili grosza i budowa mogła ruszyć.
Mniej zamożni parafianie mogli sobie kupić zmianę pokuty, przykładowo zamiast zleconej na spowiedzi kary cielesnej mogli wybrać datek na katedrę.

Podobne problemy pojawiły się podczas budowy katedry Duomo w Mediolanie w 1386 roku. Tutaj też znalazł się sposób na datki. Papież Bonifacy IX ogłosił, że nie trzeba pielgrzymować do Rzymu, wystarczy, że pieniądze przeznaczone na ten cel wspomogą budowę katedry. Oczywiście nagrodą był odpust zupełny.

Niestety to co rozpoczął Bonifacy VIII stało się z czasem dla Kościoła nie tylko złotym interesem, ale i kłopotem. Nie tylko sprzedawano odpusty, ale również wysokie stanowiska w administracji kościelnej. Papież Sykstus IV opodatkował nawet rzymskie domy publiczne, a papież Aleksander VI nie tylko z nich korzystał i czerpał dochody, ale i finansował wyprawy wojenne.
Rozbudowa Bazyliki św.Piotra również była finansowana ze sprzedaży odpustów, swój procent odcinali królowie, na których terenach handel odpustami się odbywał.
Dopiero Luter w 1517 roku przybijając krytyczne tezy na drzwiach kościoła w Wittenberdze głośno powiedział dość. Zapewne nie przypuszczał, co rozpoczął.

Ireneusz Piotrzkowicz
Popularne pytania
Jak prawidłowo gotować na parowarze?
Co oznacza imię “Pankracy”?
Czy warto zmieniać telewizor 100Hz na 200Hz i czy taka zmiana polepszy jakość obrazu?
Czy wiewiórki zapominają, gdzie schowały zapasy?
Jak długo żyją bakterie po kichnięciu?
Czy człowiek widzi swój nos?
Czy kot potrafi załatwiać się do muszli klozetowej?
Skąd pochodzi słowo “kac”?
Jak kobiety w średniowieczu udawały dziewice?
Ile Wojska Polskiego walczyło w dniu 16 września 1939 roku?
Ile zwieraczy odbytu ma człowiek?
Czy grejpfrut może zabić?
Czy konstytucja ZSRR gwarantowała wolność słowa?
Co to jest polatucha?