logo

zdrowie-medycyna
Złogi cholesterolu


Cholesterol – organiczny związek chemiczny, lipid z grupy steroidów zaliczany także do alkoholi[9]. Jego pochodne występują w błonie każdej komórki zwierzęcej, działając na nią stabilizująco i decydując o wielu jej własnościach. Jest także prekursorem licznych ważnych steroidów takich jak kwasy żółciowe czy hormony steroidowe.

Potocznie cholesterolem nazywa się obecne w osoczu krwi pokrewne substancje lipidowe – lipoproteiny, w skład których między innymi wchodzi też cholesterol.

Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu i pochodzi zarówno ze źródeł pokarmowych jak i biosyntezy de novo.

Wchłonięty w jelitach cholesterol zostaje rozdzielony na dwie pule. Większa, stanowiąca około 70%, jako składnik chylomikronów przepływa najpierw przez naczynia limfatyczne, by w końcu znaleźć się w żyłach. Mniejsza część trafia natomiast do żyły wrotnej.

W ten sposób cholesterol trafia do wątroby, skąd jego część zostanie ponownie wydzielona do dwunastnicy.

Żółć zawiera bowiem cholesterol w postaci zarówno wolnej, jak i estrów. Jego stężenie szacuje się na 1,6-4,4nmol/dm³, co w przeliczeniu na gramy daje od 0,6 do 1,7 g/dm³. Tworzą się tam mieszane micele zawierające oprócz cholesterolu także sole kwasów żółciowych i fosfolipidy, wśród których przeważa fosfatydylocholina. Prawidłowo kwasów żółciowych powinno być 20-30 razy więcej niż cholesterolu. W sytuacji, gdy ten stosunek spada do 13, rośnie ryzyko strącania się mikrokryształków cholesterolowych, co owocuje tworzeniem złogów. Ich powstawanie odbija się niekorzystnie na zdrowiu.

Wiki
Popularne pytania
Na których olejach powinno się smażyć?
Dlaczego balony się unoszą?
Jaki procent mężczyzn ma kompleksy z powodu swojego wyglądu?
Czy prawdą jest, że lwy w stadzie nie polują?
Która polska moneta ma większą średnicę 5 groszówka czy 20 groszówka?
Jaki procent ludzi śpi razem z telefonem?
Która gra sprzedawała się najlepiej w pierwszym półroczu 2015 roku?
Kto i kiedy stworzył gumę balonową?
Jakie sporty uprawiał Jan Paweł II?
W jakiej temperaturze należy podawać piwo?
Co mają wspólnego rogi, kopyta i ludzki włos?
Kto częściej mruga oczami, kobiety czy mężczyźni?
Która metoda parzenia kawy jest najstarsza?
Co jest bardziej zabójcze tytoń czy marihuana?