logo

historia
Kto jest winien śmierci generała Władysława Sikorskiego? Wypadek czy zamach?

Kto jest winien śmierci generała Władysława Sikorskiego? Wypadek czy zamach?
Na to pytanie wiele osób próbowało już odpowiedzieć i jak dotąd wszystko co można powiedzieć, to że nikt nic nie wie. Niestety ma to związek z zamkniętymi na cztery spusty archiwami, zarówno rosyjskimi, jak i brytyjskimi.
Najważniejsze pytanie, jakie należy zadać to: kto na śmierci generała zyskał? Możliwości są tylko trzy.

Kto może odpowiadać za śmierć generała? Niemców nie bierzemy pod uwagę, dla nich zabicie generała było działaniem bezsensownym. Warto dodać, że szef Abwehry (wywiadu wojskowego) Wilhelm Canaris widział w Polakach wielkich przeciwników bolszewizmu, zdawał sobie sprawę z ogromu niemieckich zbrodni, dlatego wiedział, że sojusz jest właściwie niemożliwy. Jednak łudził się, że pozyska Polskę do walki z bolszewizmem. Biorąc pod uwagę skalę rosyjskich zbrodni na Polakach - w latach 39-41 oraz wielką czystkę końca lata 30-tych - nie były to pomysły całkowicie pozbawione sensu.

Wróćmy jednak do głównych rozgrywających tamtych dni.

1. Brytyjczycy.
Brytyjczycy można by dzisiaj rzec: mataczyli. Część ciał, zdjęcia wraku, ofiar, a nawet część dokumentacji ... zaginęła. To co pozostało jest ciągle tajne. Polacy nie byli nawet dopuszczani do toczącego się śledztwa.
Według tej teorii Brytyjczycy zabili Sikorskiego, bo zagrażał stabilności współpracy aliantów z ZSRR. Sikorski podczas podróży miał również otrzymać ściśle tajne dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej. Sikorski pod ich wrażeniem miał ponoć całkowicie zmienić swoją politykę wobec ZSRR. Nurek, który przeczesywał wrak samolotu otrzymał polecenie od przełożonych, aby odnalazł "jakieś" ściśle tajne dokumenty. Zadanie udało się wykonać. Niestety nikt nie jest w stanie powiedzieć, czy chodziło o dokumenty Sikorskiego, czy kogoś zupełnie innego.
W 2008 roku niemiecki historyk Alfred Schickel ujawnił dokument, który jest stenogramem rzekomej rozmowy pomiędzy Churchillem i Rooseveltem. Według tego dokumentu niezbicie wynika, że zbrodni dokonali Brytyjczycy za aprobatą i wiedzą Roosevelta. Wszystko jednak wskazuje na to, że ów dokument to fałszywka.

Wniosek: Sikorski był czasami brutalnym politykiem, jednak całkowicie "na pasku" Churchilla i Roosevelta. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby zrobił cokolwiek przeciwko Brytyjczykom, a co dopiero mówić o Amerykanach. Poza tym po śmierci Sikorskiego nie było wiadomo, kto przejmie stery państwa - może Anders, Sosnkowski, którzy byli zwolennikami twardej polityki wobec Stalina. W końcu na życzenie Churchilla wybrano Mikołajczyka, który zgadzał się na wszystko. Na pewno jedno Brytyjczycy mieli na Gibraltarze - możliwości, za to nie mieli motywu.

2. Polacy
Stosunek Sikorskiego do polityków sanacyjnych był wyjątkowo mściwy. Nie tylko blokował wyjazdy internowanych w Rumunii, dla tych co się przedarli do Francji stworzył zamknięty obóz na Wyspie Węży (Bute). Do tego doszła katastrofalna kampania francuska i porozumienie z ZSRR. Niektórzy oficerowie prawdopodobnie chcieli zamachu stanu, ale czy posunęliby się do zamordowania Naczelnego Wodza? Niektórzy na pewno tak, problem jednak dotyczy możliwości. Bez brytyjskiej zgody na Gibraltarze nie można nawet głośniej kaszlnąć. Dlatego choć wielu oficerów marzyło o zmianach, to jednak nie mieli możliwości technicznych i organizacyjnych do wykonania zamachu.

3. Rosjanie
Szefem wywiadu brytyjskiego na obszarze Morza Śródziemnego był jeden z najbardziej znanych szpiegów sowieckich - Kim Philby. Teoretycznie to właśnie on na rozkaz Rosjan mógł zrealizować zamach rękami brytyjskimi i być może nawet polskimi. Wielu zwolenników tej teorii jest zdania, że pobyt w tym czasie na Gibraltarze rosyjskiego ambasadora w Londynie - Iwana Majskiego, nie był przypadkowy. Zakładano również, że brak ciała córki generała, Zofii Leśniowskiej, można wytłumaczyć tym, że została wcześniej porwana. Samolot natomiast wykonał zaplanowane wodowanie. Podobno w jednym z kairskich hoteli znaleziono charakterystyczną bransoletkę Leśniowskiej, a ona sama była tuż po wojnie poszukiwana przez AK nawet w rosyjskich łagrach, gdzie podobno Rosjanie ją umieścili i gdzie była rzekomo widziana.

Może zabrzmi to kontrowersyjnie, ale Rosjanie mieli powód żeby zabić Sikorskiego za jego ugodowość wobec nich. Stalinowi było na rękę rozwścieczyć Polaków, bo miał już swoją ekipę (Związek Patriotów Polskich) do rządzenia Polską po wojnie. Trzeba było znaleźć powód, aby pokazać Aliantom, że z Polakami nie można normalnie rozmawiać. Inna sprawa, że pozycja następcy Sikorskiego musiała być słabsza. Tak mogli kalkulować Rosjanie, dla których życie ludzkie nie miało żadnego znaczenia. Rosjanie więc mieli powód i mieli teoretycznie możliwość, choć bez zgody Brytyjczyków było to niezwykle trudne i ryzykowne.

4. Wypadek
Wiadomo już, że nie można w Liberatorze tego typu zablokować sterów. Nie mogło być to więc powodem katastrofy. Wiadomo na pewno, że Sikorski zginął w wyniku katastrofy komunikacyjnej. W 2009 roku przeprowadzono autopsję ciała Sikorskiego i niezbicie to udowodniono.
Najbardziej prawdopodobnym powodem katastrofy był fakt przeciążenia maszyny, która zamiast 50 tys.funtów ważyło przy starcie 58 tys. funtów, czyli prawie o 4 tony więcej niż powinien! Start utrudniały jeszcze złe warunki pogodowe, noc i piloci, którzy nie byli "wylatani" na tym samolocie. Nie było tajemnicą, że z Bliskiego Wschodu samolot zawsze wracał z różnymi suwenirami, tytoniem, kawą, bezcłową whisky, sherry, nawet skrzyniami z pomarańczami, które były w Anglii towarem deficytowym. Oprócz tego na pokładzie samolotu pojawiło się kilka osób powiązanych z brytyjskim wywiadem, którzy wnieśli na pokład "jakieś" skrzynki.

Zrobiono również eksperyment z tym modelem Liberatora i próba wodowania zakończyła się katastrofą. Liberator był przerobionym bombowcem, pasażerowie siedzieli tuż nad lukiem bombowym, spód samolotu był niestety niezbyt solidny, co zapewne ma ogromny wpływ na trwałość tej konstrukcji podczas spotkania z wodą przy pewnej prędkości. Jeśli chodzi o ciało córki generała, to prawdopodobnie nurkowie nie chcieli go wydobyć, wierzono bowiem, że nurka, który wyciągnie topielicę czeka szybka śmierć. Co do dokumentów Sikorskiego, to prawdopodobnie Brytyjczykom nie chodziło o tajemnicze katyńskie papiery, ale o dokumenty, które wieźli brytyjscy szpiedzy.

Dlaczego więc Brytyjczycy tak mataczyli? Może dlatego, że odpowiadają za to, że przeciążony ponad miarę samolot z Sikorskim został przez Brytyjczyków dopuszczony do lotu. W końcu to Brytyjczycy całkowicie odpowiadali za bezpieczeństwo głowy państwa, jeszcze wtedy ważnego sojusznika.

Pilot który przeżył wypadek, Czech Edward Prchal, przez wielu jest oskarżany o spowodowanie wypadku i współpracę z "jakimś" wywiadem. Faktem jest, że Prchal uniknął śmierci, został wyrzucony przez pleksiglasową osłonę kabiny pilotów (znajdującej się na grzbiecie liberatora), złamał nogę i nie utonął bo miał kamizelkę. Ciała drugiego pilota, Herringa, nie znaleziono. Dla fanów teorii spiskowych jest to idealny scenariusz. Tymczasem mało kto wie, że Sikorski zabiegał, aby głównym pilotem był właśnie Czech! I stało się to w ostatniej chwili. Sikorski najwyraźniej nie miał zaufania do polskich pilotów, obawiając się być może zamachu z ich strony. Warto dodać, że już wcześniej próbowano zabić Naczelnego Wodza i ciągle pojawiały się nowe groźby. Do Czecha zaufanie miał, sprezentował mu nawet w Kairze srebrną grawerowaną papierośnicę.

Źródła: T.Kisielewski "Zamach", Uważam rze (14/2012), Dawid Irving "Wypadek"

Ireneusz P.Piotrzkowcz
Popularne pytania
Ile pruskich generałów było z pochodzenia Polakami?
W których europejskich krajach w okresie międzywojennym istniała wolność słowa?
Jaka czynność (oprócz mycia zębów) może pomóc skutecznie uniknąć próchnicy?
Co znajduje się na zdjęciu?
Co ma więcej linii kodu - oprogramowanie obsługujące Facebooka czy system Windows 7?
Która praca jest najniebezpieczniejsza?
W którym kraju po śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego ogłoszono dzień żałoby narodowej?
Jaka defilada odbyła się w Moskwie po ataku na Polskę we wrześniu 1939 roku?
Czy przytulenie misia uwalnia tyle hormonu szczęścia, co przeciętny stosunek seksualny?
Ile gestów wykonuje przeciętny rozmówca podczas godzinnej rozmowy?
O kim mówiono, że chowa armaty w kwiatach?
Ile czasu potrzebuje człowiek, aby ocenić twarz innego człowieka widząc go po raz pierwszy?
Kto przyjmował wielką Paradę Zwycięstwa na Placu Czerwonym w 1945 roku?
Dlaczego sprzedawcom tak bardzo zależy, abyśmy towar przynajmniej na moment potrzymali?