logo

porady-triki
Ze względu na właściwości diamagnetyczne prawdziwe srebro przesuwa się w dół magnetycznego zjazdu wolniej niż sztuczne srebro

Ze względu na właściwości diamagnetyczne prawdziwe srebro przesuwa się w dół magnetycznego zjazdu wolniej niż sztuczne srebro
Diamagnetyzm – zjawisko polegające na indukcji w ciele znajdującym się w zewnętrznym polu magnetycznym pola przeciwnego, osłabiającego działanie zewnętrznego pola.
Namagnesowanie diamagnetyka jest proporcjonalne do natężenia pola magnetycznego, w którym się znajduje i nie zależy od temperatury. Jest ono zawsze bardzo słabe.

Zjawisko odwrotne do diamagnetyzmu to paramagnetyzm. Należy jednak zaznaczyć, że paramagnetyzm jest zjawiskiem „odwrotnym” tylko w sensie makroskopowej obserwacji zachowania się substancji w polu magnetycznym (diamagnetyk jest wypychany z pola magn., a paramagnetyk – wciągany). Stoją za tymi zachowaniami jednak całkowicie inne zjawiska fizyczne: o diamagnetyku czytaj niżej, a w paramagnetyku porządkują się momenty magnetyczne elektronów.

Przyczyną diamagnetyzmu jest fakt, że zewnętrzne pole magnetyczne zmienia tor elektronów na orbitach (jakby indukuje w układzie prąd elektryczny), który powoduje powstanie pola magnetycznego skierowanego przeciwnie do pola zewnętrznego.

Diamagnetyzm występuje we wszystkich substancjach, ale zwykle jest maskowany przez silniejszy paramagnetyzm. Wyjątkiem są przeważnie związki chemiczne posiadające wiązania wielokrotne lub układ aromatyczny.

Diamagnetyki samorzutnie nie wykazują właściwości magnetycznych – nie są przyciągane przez magnes. Umieszczenie diamagnetyka w zewnętrznym polu magnetycznym powoduje powstanie w tym materiale pola magnetycznego skierowanego przeciwnie. Dla tych ciał względna przenikalność magnetyczna μ ośrodka jest nieco mniejsza od jedności (diamagnetyki nieznacznie osłabiają pole magnetyczne). Do diamagnetyków zalicza się: gazy szlachetne, prawie wszystkie metale i metaloidy nie wykazujące własności para- lub ferromagnetycznych (np: bizmut, krzem, cynk, magnez, złoto, miedź) a także fosfor, grafit, woda oraz wiele związków chemicznych. Diamagnetyczne są też DNA i wiele białek.

Zjawisko diamagnetyzmu zostało po raz pierwszy opisane przez holenderskiego lekarza i przyrodnika S.J. Burgmansa w 1778 roku. Nazwę diamagnetyzm stworzył jednak i rozpowszechnił Michael Faraday w 1846 r.

Diamagnetyzm może być wykorzystany w praktycznej realizacji zjawiska lewitacji niewielkich przedmiotów.

Wiki

Popularne pytania
Z którym państwem Rosja jest oficjalnie w stanie wojny?
Jak wyglądały oświadczyny w starożytnej Grecji?
Co jest na zdjęciu?
Czy wielu Chińczyków woli inwestować swój kapitał w orzechy niż lokaty bankowe?
W jakiego koloru filiżance kawa smakuje najlepiej?
Jak wygląda grecki znak zapytania?
Ile zarabiały prostytutki w PRLu?
Jak długo świętowali Rosjanie w Moskwie po wygraniu II wojny światowej?
Jak długo żyje proton?
Skąd się wzięło słowo "Żyd"?
O czym należy pamiętać pijąc piwo w Czechach?
Czy owoce można jeść bezpośrednio po posiłku?
Czy w Rosji jest więcej kobiet czy mężczyzn?
Z którym państwem chciał połączyć Polskę Stalin?