logo

biologia-anatomia
Cykl pracy serca i EKG (animacja)

Cykl pracy serca i EKG (animacja)
Cykl pracy serca, cykl hemodynamiczny serca – działanie serca indukowane przez układ bodźcotwórczo-przewodzący, który pobudza kardiomiocyty do skurczu w odpowiedniej kolejności, wymuszając przepływ krwi. Na układ ten wpływa impulsacja z układu autonomicznego, regulująca rytm serca i dostosowująca go do aktualnych potrzeb organizmu.

Za początek cyklu pracy serca powszechnie przyjmuje się pauzę. W czasie pauzy przedsionki i komory serca są w stanie rozkurczu i krew pod wpływem różnicy ciśnień przelewa się z żył głównych i płucnych do przedsionków, a stamtąd do komór.

Następnie dochodzi do skurczu przedsionków, co zwiększa ciśnienie w przedsionkach i powoduje dopchnięcie jeszcze porcji krwi do komór. Objętość komór po skurczu przedsionków nazywa się objętością końcoworozkurczową, a ciśnienie panujące w komorach ciśnieniem późnorozkurczowym lub obciążeniem wstępnym.

Ciśnienie w komorach wzrasta powyżej ciśnienia w przedsionkach i następuje zamknięcie zastawek, odpowiednio trójdzielnej po prawej i dwudzielnej po lewej stronie serca, i uderzenie krwi o zastawki od strony komór. Zamknięcie zastawek wywołuje efekt akustyczny w postaci pierwszego tonu serca.

Następnie rozpoczyna się skurcz komór niepowodujący zmiany objętości krwi zawartej w komorach, czyli skurcz izowolumetryczny. W czasie tego skurczu narasta napięcie ścian komór serca, co powoduje wzrost ciśnienia w komorach. Gdy ciśnienie przekroczy ciśnienie odpowiednio w pniu płucnym i aorcie, następuje faza wyrzutu i pewna objętość krwi zostaje wypchnięta do pnia płucnego i aorty (jest to tzw. objętość wyrzutowa). Po fazie wyrzutu ciśnienie w komorach zaczyna spadać, powodując zamknięcie zastawek pnia płucnego i aortalnej i wywołując drugi ton serca.

W komorach po wyrzucie pozostaje zawsze pewna ilość krwi (objętość końcowoskurczowa) – ciśnienie panujące wówczas w komorach nazywane jest ciśnieniem końcowoskurczowym. Rozpoczyna się rozkurcz komór. W początkowej fazie rozkurczu ciśnienie w komorach jest jeszcze wyższe niż w przedsionkach i zastawki przedsionkowo-komorowe są zamknięte – ta faza rozkurczu nazywana jest rozkurczem izowolumetrycznym. Gdy ciśnienie w komorach spadnie poniżej ciśnienia w przedsionkach, zastawki otwierają się i krew przelewa się z przedsionków do komór, po czym cały cykl powtarza się.

Wiki

Popularne pytania
Co w starożytnym Egipcie oznaczał znak ryby?
Czy wraz z rewolucją bolszewicką przyszła też rewolucja obyczajowa?
Jakich mężczyzn poszukiwały kobiety w II RP?
Czy powstanie Czerwonego Krzyża zawdzięczamy francuskiemu protekcjonizmowi?
W jakim celu powstał numer PESEL?
Kto poprosił o wyprowadzenie armii Andersa z ZSRR?
Czyj pomnik znajduje się na placu Tiananmen?
Jak jest po węgiersku "porządna dziewczyna"?
Co oznacza skrót "APSIK"?
Jak oduczyć psa gryzienia posłania?
Jakiej drużyny koszykarskiej Jan Paweł II był honorowym członkiem?
Czy rzymscy żołnierze mogli obrażać głównodowodzącego?
Jaka kara ze strony Niemców spotkała Holendrów, którzy w czasie wojny ukrywali żydowską rodzinę Anny Frank?
Ile osób w USA jest przygotowana na koniec świata?