logo

militaria, 1940
Panzerkampfwagen Bison - niemieckie działo samobieżne z okresu II wojny światowej, 1940

Panzerkampfwagen Bison - niemieckie działo samobieżne z okresu II wojny światowej, 1940
15 cm sIG 33 (Sf) auf Panzerkampfwagen I Ausf. B - niemieckie działo samobieżne z okresu II wojny światowej, uzbrojone w działo piechoty kalibru 150 mm, zbudowane na podwoziu czołgu PzKpfw I.
Doświadczenia kampanii wrześniowej wykazały, że używane przez Wehrmacht 150 mm działa piechoty 15 cm sIG 33 były bardzo skuteczną bronią, ale ich obsługi ponosiły duże straty, szczególnie podczas przetaczania działa. Nie mniej istotne było to, że doktryna Blitzkriegu przewidywała, że uderzeń przełamujących dokonywać mają związki szybkie wspomagane lotnictwem i artylerią. Aby jednostki artylerii mogły nadążyć za rozwijającym się natarciem za konieczne uznano wyposażenie jej w działa samobieżne, tak samo ruchliwe jak czołgi. W celu przyspieszenia prac postanowiono wykorzystać do zabudowy artylerii wycofywane z użytku pozbawione wież podwozia czołgów starszych typów. Pierwszymi niemieckimi pojazdami tego typu były wybudowane na podwoziach czołgów lekkich PzKpfw I Ausf. B działa samobieżne uzbrojone w haubicę piechoty sIG 33 L/12 oznaczane jako 15 cm sIG 33 (Sf) auf PzKpfw I Ausf. B.
W przeciwieństwie do dział pancernych Sturmgeschütz III konstruowanych od podstaw, pierwsze działa samobieżne były pojazdami improwizowanymi. Prototyp wozu 15 cm sIG 33 (Sf) auf PzKpfw I Ausf. B (Sd.Kfz. 101) składał się z pozbawionego wieży czołgu PzKpfw I Ausf.B na którym umieszczono haubicę piechoty sIG33 zamontowaną z pełnym podwoziem kołowym z dodaną prowizoryczną osłoną dla obsługi. Testy prototypu udowodniły, że pojazd posiada wiele wad (podwozie było przeciążone, pojazd był bardzo wysoki), ale w obliczu planowanego ataku na Francję postanowiono wyprodukować niewielką serię tych pojazdów. W styczniu i lutym 1940 roku w zakładach Alkett powstało 38 pojazdów seryjnych, w których armaty montowano już bez kół oraz pogrubiono osłonę załogi, wykonując ją z blach pancernych o grubości 10mm. Sformowano z nich 7 tzw. sIG kompanie (701-706). Po kampanii we Francji działa samobieżne tego typu brały również udział w walkach na Bałkanach i w Rosji. Ostatnie działa zostały wycofane z jednostek pod koniec 1943 roku (704. kompania).

Wiki
Popularne pytania
Dlaczego warto jeść masło?
Który model Skody nazywany był Skodą Tysiąca Małych Boleści?
W którym kraju mamy zostawiają swoje pociechy w wózku przed restauracją?
Jakie były reakcje Niemców kiedy Wielka Brytania wypowiedziała wojnę III Rzeszy?
Czy Coca-Cola może służyć jako odrdzewiacz?
Czy z wiekiem tracimy smak?
Co znajduje się na zdjęciu?
Co się stało ze złotem Banku Polskiego po II wojnie światowej?
Czy witaminy w tabletach wpływają korzystanie na nasze zdrowie?
Czego nie można robić w brytyjskim parlamencie?
Jak podejmować dobre decyzje?
Co mają wspólnego wieloryby i żaglówki?
Kim jest Wigga?
Czy alkohol wspomaga trawienie?