logo
historia

Jak opłakiwano Józefa Stalina.

Jak opłakiwano Józefa Stalina.

Serwis nie ma dotacji z Unii czy państwowych firm, są tylko 2 nieinwazyjne reklamy Googla, bardzo prosimy o wyłączenie adblocka

Po śmierci Józefa Stalina, który na szczęście dla całej ludzkości zmarł 5 marca 1953 roku w Polsce pojawiło się szereg inicjatyw, artykułów i innych publikacji opłakujących wielkiego ludobójcę.
Najważniejszą inicjatywą było przemianowanie Katowic na Stalinogród, a województwo katowickie stało się stalinogrodzkim. Polskie władze postanowiły nazwać budowany w centrum Warszawy Pałac Kultury i Nauki imieniem Józefa Stalina, natomiast na Placu Defilad miał stanąć pomnik. W kraju zaczęły pojawiać się artykuły opłakujące ojca narodu, wśród autorów warto wymienić kilka nazwisk: Marię Dąbrowską, Leona Kruczkowskiego, Władysława Broniewskiego, Mieczysława Jastruna, Juliana Przybosia, Jarosława Iwaszkiewicza, Tadeusza Konwickiego, Zofię Nałkowską, Jerzego Putramenta, Juliana Tuwima, Wiktora Woroszylskiego, wierszami popisali się Konstanty Ildefons Gałczyński, Wisława Szymborska.
Najsmutniejsze jest to, że w tym samym czasie zamęczano na śmierć, mordowano ostatnich bohaterów podziemia. Trwały polowania na Żołnierzy Wyklętych, NKWD z pomocą usłużnych Polaków i Żydów od 1944 roku pacyfikowała coraz to nowe obszary życia Polaków, krew lała się strumieniami w ubeckich katowniach.
Ładnie zachowała się Wisława Szymborska, która wielokrotnie przepraszała za swoje błędy młodości.

Śmierć Stalina do dzisiaj pozostaje zagadką. Jest bardzo prawdopodobne, że krwawy wódz zmarł niekoniecznie z naturalnych powodów, a za jego śmiercią stał, nie kto inny, ale ówczesny szef NKWD - Beria.
Należy pamiętać, że Stalin zmarł w 1953 roku i odwilż w ZSRR pojawiła się natychmiast, natomiast w Polsce nie skończył się krwawy terrorów naszych małych Stalinów - Berman, Minc, Radkiewicz ( więcej ). Żaden z prominentnych działaczy tego krwawego reżimu nie doczekał się w III RP sprawiedliwości czy chociażby konfiskaty zagrabionego mienia.

Ireneusz Piotrzkowicz
Popularne pytania
Czy wino powinno się pić do mięsa?
Jakie słowo jest najczęściej używane na Facebooku?
Czy warto jeść "kozy z nosa"?
Czy pieczywo można przechowywać w lodówce?
Jak Marszałek Piłsudski oceniał użyteczność wojsk pancernych?
Którą książkę tuż przed śmiercią czytał Józef Piłsudski?
Ile osób w Korei Północnej ma dostęp do Internetu?
Który niedźwiedź jest bardziej niebezpieczny dla człowieka - grizzly czy wargacz?
Czy w Polsce są starożytne piramidy?
Dlaczego pod wodą, aby dobrze widzieć należy zakładać maskę?
Czy niewidoczną stronę Księżyca można obserwować z Ziemi?
Ilu więźniów uciekło ze słynnego amerykańskiego więzienia Alcatraz?
Skąd się bierze trądzik na klatce piersiowej?
Które z wymienionych ryb zamieszkują Bałtyk: morszczuk, mintaj, halibut, panga, łosoś, kargulena?