logo

historia, 1939
Rozstrzelanie 58 Polaków w Bochni, grudzień 1939

Rozstrzelanie 58 Polaków w Bochni, grudzień 1939
Zbrodnia w Bochni – mord popełniony na 52 cywilnych mieszkańcach miasta Bochnia i okolic, dokonany przez okupanta niemieckiego w dniu 18 grudnia 1939. Obok Zbrodni w Wawrze, była to jedna z pierwszych egzekucji masowych na ziemiach Polskich oraz Generalnym Gubernatorstwie w latach II wojny światowej, w której wbrew prawu międzynarodowemu zastosowano zasadę odpowiedzialności zbiorowej.

Wydarzenia w Bochni zapoczątkował, dokonany 16 grudnia 1939, napad na posterunek policji niemieckiej, dokonany przez członków organizacji konspiracyjnej Orzeł Biały (wywodzącej się ze Związku Strzeleckiego), Jarosława Krzyszkowskiego i Fryderyka Piątkowskiego. W kilkugodzinnej walce o posterunek zginęło dwóch policjantów, w tym komendant placówki. Krzyszkowski i Piątkowski zostali ciężko ranni, a następnego dnia pochwyceni i powieszeni na słupie latarni znajdującej się przed posterunkiem policji.

17 grudnia 1939 do Bochni przyjechała karna ekspedycja w sile jednego batalionu SS i rozlokowała się w okolicach Rynku. 18 grudnia 1939, w odwecie za akcję, dokonano aresztowań 23 mieszkańców Bochni, do których dołączono grupę 29 osób wyprowadzoną z aresztu Sądu Grodzkiego, pochodzących z miasta i jego okolic (uwięzionych wcześniej za drobne wykroczenia przeciwko okupacyjnym władzom niemieckim lub osadzonych bez żadnych istotnych powodów).

Zgromadzonych 52 ludzi z rękoma podniesionymi do góry popędzono w stronę pobliskiego wzgórza Uzbornia, gdzie zostali zamordowani strzałami z karabinów. Zwłoki, w tym ciała Krzyszkowskiego i Piątkowskiego (zdjęte z latarni dopiero po 4 dniach), pochowano w dwóch dołach w miejscu egzekucji, wykopanych przez przymuszonych do tego Żydów. Akcją kierował bezpośrednio mjr Albrecht, towarzyszył mu w charakterze obserwatora gubernator Krakowa Otto Wachter.

Po wojnie władze alianckie znalazły u jednego z aresztowanych Niemców album z 24 zdjęciami z aresztowań i egzekucji w Bochni, zatytułowany „Strafe für Bochnia 18 XII 1939” (pol. „Kara dla Bochni 18 XII 1939”), który współcześnie przechowywany jest w archiwum Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce.

W 1949 mieszkańcy Bochni postawili w miejscu zbrodni pamiątkowy obelisk.

Wiki
Popularne pytania
Czy im więcej gra się w gry, tym gorsze są relacje z rodziną i przyjaciółmi?
Ilu carów zostało zamordowanych w trakcie rewolucji październikowej?
Który przekaz ludzkości jako pierwszy opuścił Ziemię i mógł dotrzeć do kosmitów?
Gdzie znajduje się europejski kosmodrom?
Z czego składał się ostatni posiłek znalezionego w tyrolskich górach Człowieka Lodu?
Czy pies może być uczulony na właściciela?
Czy kolibry potrafią chodzić?
Co się stało ze złotem Banku Polskiego po II wojnie światowej?
Jakie objawy mogą wskazywać, że jemy za dużo białka?
Czy lecąc samolotem jesteśmy narażeni na groźne dla zdrowia promieniowanie kosmiczne?
Czego koty nauczyły się przebywając z ludźmi?
Co było źródłem bogactwa krajów Zatoki Perskiej przed odkryciem ropy naftowej?
Jaką długość ma najmniejsza jednostka mająca sens fizyczny?
Ile komórek umrze w Twoim ciele w trakcie kiedy czytasz ten tekst?