logo

zdrowie-medycyna
Czy obecne zdobycze nauki umożliwiają wskrzeszenie zmarłego?

Czy obecne zdobycze nauki umożliwiają wskrzeszenie zmarłego?
Tak, ale dotyczy to oczywiście tylko osób w śpiączce, u których wprawdzie stwierdzono śmierć mózgu, ale od początku są pod stałą opieką lekarzy. Naukowcy w ramach ambitnego projektu ReAnima zamierzają "wskrzeszać" pacjentów będących w śpiączce. W jednej zastosowanych metod jest wstrzykiwanie do rdzeniach kręgowego komórek macierzystych. Naukowcy zamierzają wykorzystać również szereg substancji chemicznych pochodzących od zwierząt mających ponadprzeciętne zdolności regeneracyjne. Oprócz tego zastosują przezczaszkową stymulację laserową oraz elektryczną stymulację nerwu biegnącego od karku do ramion. Głównym celem jest pobudzenie do pracy już martwych komórek. Odnotowane naturalne przypadki powrotu do zdrowia i świadomości u osób ze stwierdzoną śmiercią mózgową, pozostaje więc się nauczyć tego, co potrafi natura.
Jeśli naukowcy z projektu ReAnima odniosą sukces bardzo wielu pacjentów, którzy trwają w stanie śmierci mózgowej od wielu lat (nawet 15 lat!), ma szanse obudzić się na nowo. Pozostają jeszcze pytania natury etycznej, które mogą zablokować tego typu badania.
Ważne informacje:
Stan wegetatywny - u człowieka cały czas działa pień mózgu, może wykonywać podstawowe czynności życiowe związane z oddychaniem czy przełykaniem.
Śmierć mózgu - brak jakichkolwiek czynności mózgu, wstrzyknięcie kontrastu do krwiobiegu pozwala w ciągu pół godziny ocenić (czy krew dopływa czy nie), w jakim stanie jest mózg. Na podstawie tego ocenia się, czy nastąpił zgon i całkowicie wygaśniecie funkcji pnia mózgu.
Popularne pytania
Jak kulturalnie stać w towarzystwie?
Na jaką wysokość może unosić się biust podczas wysiłku fizycznego?
Z którym państwem Rosja jest oficjalnie w stanie wojny?
Jak po twarzy poznać, że ktoś nam naprawdę współczuje?
Jak rozwód wpływa na tuszę mężczyzny?
W którym kraju otyłość jest wykroczeniem?
Co najbardziej denerwuje cudzoziemca po ślubie z Polką?
Czy Jan Paweł II uprawiał alpinizm, narciarstwo, kajakarstwo i pływanie?
Jaka temperatura otoczenia jest dla człowieka optymalna?
W którym roku ostatni raz człowiek odwiedził Księżyc?
Dlaczego pływając w Amazonce nie powinno się do niej sikać?
Czy wysoka temperatura w mieszkaniu i unikanie wychodzenia z domu sprzyja odporności?
Ile ważyła największa kula gradowa?
Czy spanie z psem lub kotem sprawia, że lepiej się wysypiamy?