logo

zdrowie-medycyna
Czy obecne zdobycze nauki umożliwiają wskrzeszenie zmarłego?

Czy obecne zdobycze nauki umożliwiają wskrzeszenie zmarłego?
Tak, ale dotyczy to oczywiście tylko osób w śpiączce, u których wprawdzie stwierdzono śmierć mózgu, ale od początku są pod stałą opieką lekarzy. Naukowcy w ramach ambitnego projektu ReAnima zamierzają "wskrzeszać" pacjentów będących w śpiączce. W jednej zastosowanych metod jest wstrzykiwanie do rdzeniach kręgowego komórek macierzystych. Naukowcy zamierzają wykorzystać również szereg substancji chemicznych pochodzących od zwierząt mających ponadprzeciętne zdolności regeneracyjne. Oprócz tego zastosują przezczaszkową stymulację laserową oraz elektryczną stymulację nerwu biegnącego od karku do ramion. Głównym celem jest pobudzenie do pracy już martwych komórek. Odnotowane naturalne przypadki powrotu do zdrowia i świadomości u osób ze stwierdzoną śmiercią mózgową, pozostaje więc się nauczyć tego, co potrafi natura.
Jeśli naukowcy z projektu ReAnima odniosą sukces bardzo wielu pacjentów, którzy trwają w stanie śmierci mózgowej od wielu lat (nawet 15 lat!), ma szanse obudzić się na nowo. Pozostają jeszcze pytania natury etycznej, które mogą zablokować tego typu badania.
Ważne informacje:
Stan wegetatywny - u człowieka cały czas działa pień mózgu, może wykonywać podstawowe czynności życiowe związane z oddychaniem czy przełykaniem.
Śmierć mózgu - brak jakichkolwiek czynności mózgu, wstrzyknięcie kontrastu do krwiobiegu pozwala w ciągu pół godziny ocenić (czy krew dopływa czy nie), w jakim stanie jest mózg. Na podstawie tego ocenia się, czy nastąpił zgon i całkowicie wygaśniecie funkcji pnia mózgu.
Popularne pytania
Którego koloru pies nie widzi?
Kto to powiedział "[...] podobnie my, jak i wy, nie lubimy Rosji ani Czechów"?
Czy lepiej, aby ojciec był przy porodzie?
Co jest warunkiem nominacji do otrzymania “nagrody” Darwina?
Czy słonie boją się myszy?
Dlaczego piłeczka golfowa ma wgłębienia?
W którym regionie Polski najrzadziej pada?
Jak długo trwała wojna stuletnia?
Gdzie znajduje się najstarszy polski port morski?
Jaki procent Polaków od 15 do 50 roku życia posiada tatuaż?
Które produkty sprawiają, że szybko jesteśmy głodni?
Jak pozbyć się zapachu czosnku z dłoni?
Co znajduje się na zdjęciu?
Czy istnieje zielona krew?