logo

technika
Jaki surowiec zastąpi ropę naftową?

Jaki surowiec zastąpi ropę naftową?
Jeśli naukowcy nie wymyślą nic innego to ropę naftową zastąpi lit, który używany jest w akumulatorach i bateriach litowo-jonowy. Choć zasoby litu w skorupie ziemskiej szacuje się na zaledwie 0.006 procenta, to jednak jest go na tyle dużo i jest bardzo łatwo dostępny, że przy uwzględnieniu recyklingu, aby zaspokoić szybki rozwój e-motoryzacji bez problemu starczy go do 2100 roku. Na jeden duży akumulator potrzeba minimum 20 kg tego surowca w przeciętnej baterii w smartfonie ok. 3 gramów. Lit jest bardzo reaktywny i szybko wchodzi w reakcję z wodą czy powietrzem, dlatego nie występuje w czystej formie. Lit można uzyskiwać ze słonych jezior, rud i z wody morskiej. Należy do najlżejszych metali. W przemyśle np. akumulatorowym wykorzystywany jest w formie przetworzonej w postaci węglanu litu i krzemionki litowej.
Lit jest idealnym metalem do magazynowania energii, jego jon (nośnik dodatniego ładunku elektrycznego) jest bardzo mały, akumulatory jonowe tracą miesięcznie zaledwie do 10 proc. zmagazynowanej energii (proces samorozładowania), bez większych strat można je ładować nawet do 10 tys. razy. Bateria samochodu Tesla Model S traci jedynie 5% swojej pojemności po pokonaniu ponad 80 tys. kilometrów (50 000 mil), a niektóre baterie 8% po pokonaniu 100 tysięcy mil (prawie 161 tysięcy kilometrów!). Na jednym ładowaniu niektóre modele Tesli mogą przejechać ok. 572 km (rekord wynosi 885,62 km).
Samochody elektryczne są wielką przyszłością całej motoryzacji, jednym z wielu plusów e-pojazdów będzie nie tylko zdecydowanie czystsze powietrze, ale również koniec szastania pieniędzmi przez państwa, które żyją ze sprzedaży ropy, tak się składa, że niektóre z nich sponsorują islamski terroryzm. W przypadku litu największe jego zasoby znajdują się krajach demokratycznych np. w Ameryce Południowej (Chile, Argentyna, Boliwia) i Północnej (USA).
Popularne pytania
Jak Chińczycy wpadli na pomysł prochu?
Ilu mieszkańców ma najmniejsze miasto świata?
Czy człowiek wygrał kiedyś wyścig z koniem?
Jak sprawdzić maksymalną ilość obsługiwanej pamięci RAM?
Ilu amerykańskich żołnierzy zostało rozstrzelanych podczas II wojny światowej z powodu dezercji?
Czy w warunkach domowych możemy obserwować coś co pozostało po Wielkim Wybuchu?
Czy każdorazowe wyszukiwanie w Googlu generuje do atmosfery aż 7 gramów dwutlenku węgla?
Czy kontroler abonamentu RTV z Poczty Polskiej może wejść do mieszkania bez naszej zgody?
Jaka jest śmiertelna dawka aspiryny?
W którym polskim województwie ludzie są najszczęśliwsi?
Czy ciepła woda zamieni się w lód szybciej od zimnej?
Ile czasu był pisany i ile mierzył najdłuższy list żołnierza do żony?
ile waży kombinezon sapera?
Co mają wspólnego ptaki i wartość domu?