logo

znani-ludzie, 1942
Kazimierz Piechowski polski żołnierz, więzień i uciekinier niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, członek AK, 1942


Kazimierz Piechowski (ur. 3 października 1919 w Rajkowach, zm. 15 grudnia 2017 w Gdańsku) – polski żołnierz, więzień i uciekinier niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, członek AK, absolwent Politechniki Gdańskiej, w okresie stalinowskim prześladowany oraz torturowany przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego i skazany sądownie.

Po wybuchu II wojny światowej w listopadzie 1939 wraz z kolegą z drużyny harcerskiej Alfonsem „Alkiem” Kiprowskim próbował zbiec na Węgry, aby stamtąd przedostać się do Francji, gdzie tworzone było wojsko polskie. Obaj zostali schwytani przez patrol niemiecki w pobliżu granicy, aresztowani i torturowani. Z aresztu trafili do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau wraz z drugim transportem więźniów od czasu jego utworzenia. Piechowski otrzymał numer obozowy 918. Uczestniczył w apelu, podczas którego o. Maksymilian Kolbe ofiarował swoje życie za życie Franciszka Gajowniczka.

Ucieczka z Auschwitz-Birkenau
Obawiając się fizycznej eksterminacji, po dwóch latach zdecydował się na ucieczkę z obozu. Ucieczka rozpoczęła się 20 czerwca 1942. Kazimierz Piechowski wraz z trzema innymi więźniami: por. AK Stanisławem Jasterem, ukraińskim mechanikiem Eugeniuszem Benderą i księdzem Józefem Lempartem z Wadowic włamali się do magazynu mundurów i broni, wykradli samochód esesmański Steyr 220 i uzbrojeni wyjechali nim przez punkt kontrolny tzw. dużego łańcucha straży wokół terenu obozowego. Piechowski, przebrany w mundur oficera nie posiadał żadnych dokumentów, a ucieczkę umożliwiła mu biegła znajomość języka niemieckiego, wyniesiona z domu rodzinnego. Była to jedna z najbardziej brawurowych i spektakularnych ucieczek z KL Auschwitz w dziejach tego obozu. Została przedstawiona w fabularyzowanym dokumencie, nakręconym przez BBC, w którym wystąpił także sam Piechowski.

Po ucieczce wstąpił do Armii Krajowej, w której szeregach walczył do końca wojny.

Po wojnie
Po powrocie na Pomorze podjął pracę. Po donosie dotyczącym akowskiej przeszłości został skazany na 10 lat więzienia, z czego odsiedział siedem.
Swoje losy opisał w książce „Byłem numerem”. Z inspiracji dr. Adama Cyry, starszego kustosza z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Reżyser Marek Tomasz Pawłowski zrealizował o Piechowskim film dokumentalny, zatytułowany „Uciekinier”.
Wypowiedzi Kazimierza Piechowskiego z 2012 zostały wykorzystane w filmie dokumentalnym pt. Jaster. Tajemnica Hela z 2014, opowiadającym o Stanisławie Jasterze. W styczniu 2015 r. w audycji Polskiego Radia „Godzina Prawdy” jeszcze raz opowiedział swoją historię Michałowi Olszańskiemu.
Postanowieniem prezydenta RP z 16 lipca 2015 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Wiki

Śp.Kazimierz Piechowski, więzień KLAuschwitz "Pilecki to był geniusz...nieporównywalny geniusz.
Dokładnie opisywał w jaki sposób Holokaust można przerwać.Raporty szły do Londynu ale odzewu nie było...ani be ani me...NIC"

Anita Schelde
Popularne pytania
Dlaczego Napoleon ogłosił się cesarzem?
Czym się różni światło dostarczane przez żarówkę od światła laserowego?
Jakiego koloru biustonosz powinien znaleźć się pod jasną bluzką?
Dlaczego przyjaźnienie się z 150 osobami jest niemożliwe?
Które współcześnie istniejące państwa mogą czuć się współautorami Konstytucji 3 maja?
Czy Poloneza sprzedawano w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech?
Skąd pochodzi słowo "pierdolić"?
Kto jest słowiańskim odpowiednikiem księcia?
Kogo nazywają Żydami Azji?
Którzy mężczyźni są bardziej zazdrośni: wysocy czy niscy?
Jak wysokie są cesarskie pałace w Pekinie?
Jak długo powinien trwać stosunek?
Dlaczego Chińczycy unikali wojen?
Co było droższe licencja na produkcję Fiata czy rosyjskiej Pobiedy (Warszawy)?