logo

historia
Atak na instytucję rodziny ma swoją długą historię. Jedną z apologetek wolnej miłości bez rodziny była Aleksandra Kołłontaj

Atak na instytucję rodziny ma swoją długą historię. Jedną z apologetek wolnej miłości bez rodziny była Aleksandra Kołłontaj
Aleksandra Michajłowna Kołłontaj (ros. Алекса́ндра Миха́йловна Коллонта́й; z domu Domontowicz, Домонто́вич; ur. 19 marca?/31 marca 1872 w Petersburgu, zm. 9 marca 1952 w Moskwie) – rosyjska polityk socjaldemokratyczny i komunistyczny, rewolucjonistka, członkini Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji (do 1914 frakcji mienszewików, następnie bolszewików), później w RKP(b)/WKP(b), pierwsza w świecie kobieta pełniąca funkcję ministra i ambasadora.

Była córką generała armii rosyjskiej Michaiła Domontowicza(ros.), dowódcy w wojnie rosyjsko-tureckiej (1877–1878), następnie szefa kancelarii ambasady rosyjskiej w Bułgarii w latach 1878–1879, i Aleksandry Masalin-Mrawińskiej, córki bogatego fińskiego handlarza drewnem.

W 1893 przeciwstawiając się rodzinie wyszła za biednego oficera Władimira Kołłontaja.Działalność socjalistyczną w ruchu robotniczym podjęła w końcu XIX wieku, opuściła męża i dzieci. W 1914 roku, po powrocie z wieloletniej emigracji w Ameryce i krajach Skandynawii, na którą była zmuszona udać się za wcześniejszą działalność polityczną, wstąpiła do partii bolszewików. Po rewolucji październikowej w 1917 roku została komisarzem ludowym opieki społecznej. Była najbardziej wpływową kobietą w radzieckiej administracji i w 1919 roku utworzyła Żenotdieł, zwany „Ministerstwem Kobiet”. Instytucja ta pracowała dla poprawy warunków życia kobiet w Rosji Radzieckiej, prowadząc działalność propagandową i edukacyjną wśród kobiet w kwestii małżeństw, edukacji i praw robotników. Działalność ta po latach przyczyniła się do określania Kołłontaj jako socjalistycznej feministki. Żenotdieł został ostatecznie zlikwidowany w 1930 roku.

Historyk Norman Davies określił ją jako apostołkę wolnej miłości. W wewnętrznych sporach w ramach RPK(b) Kołłontaj była blisko poglądowo lewicowemu komunizmowi i Opozycji Robotniczej (której była jedną z głównych przywódców, obok m.in. Aleksandra Szlapnikowa), postulującej zwiększenie roli związków zawodowych i wpływu pracowników na zarządzanie radziecką gospodarką. W publikowanych pracach opowiadała się za poprawą warunków życiowych klasy pracującej w Rosji Sowieckiej.

W latach 1918–1922 jej mężem był Pawieł Dybienko.

Kołłontaj była niezwykle uzdolniona językowo. Poza rosyjskim potrafiła porozumieć się w następujących językach: angielskim, francuskim, niemieckim, norweskim, szwedzkim, fińskim i hiszpańskim. Oczywiście znała te języki w różnym stopniu.

Po śmierci Lenina i dojściu Stalina do władzy została skutecznie odsunięta od wydarzeń politycznych i możliwości wpływania na ich bieg. Ograniczono również jej możliwość propagowania własnych poglądów. Następnie zmuszono do objęcia funkcji ambasadora w Meksyku, Szwecji (gdzie pełniła tę funkcję w latach 1930–1945) i Norwegii, jako jedna z nielicznych „starych bolszewików” uniknęła śmierci z rąk NKWD podczas "wielkiej czystki" w latach 30. XX wieku. Później została sprowadzona do roli symbolu zaangażowania kobiet po stronie bolszewików.

Wiki
Popularne pytania
Czy wzmożone policyjne kontrole oraz fotoradary mają wpływ na ilość wypadków?
Co to jest Koprolalia?
Czy na Antarktyce pada deszcz?
Jak uratowano sopockie molo przed rozbiórką w 1948 roku?
Jacy mężczyźni statystycznie mają wyższą pensję?
W którym roku po raz pierwszy pojawił się pomysł budowy portu w Gdyni?
W którym roku powstał pierwszy sojusz niemiecko-rosyjski przeciwko Polsce?
W jaki sposób Mussolini ratował włoskich Żydów przed deportacją?
Na czym polega program odcinkowego pomiaru prędkości?
Dlaczego samoloty wystarczyły do zniszczenia wież WTC?
Który kraj w XVIII wieku miał najniższe podatki w Europie?
Dlaczego psy boją się bocianów?
Od którego roku życia człowieka zaczyna się wiek przedstarczy?
Czy grzyby są genetycznie bliżej roślin czy zwierząt?