logo

komputery
Projektowanie aplikacji mobilnych. Jak zacząć naukę?

Projektowanie aplikacji mobilnych. Jak zacząć naukę?
Sama informatyka to za mało? Chcesz nauczyć się projektować aplikacja na telefony? Słusznie! Twórca aplikacji na urządzenia mobilne to obecnie jeden z najbardziej opłacalnym zawodów. Warto więc dowiedzieć się, jak rozpocząć karierę w tej profesji.

Co warto wiedzieć na początek?
Aplikacje webowe oznaczają dla deweloperów brak wielu problemów. Programy napisane w HTML5 i JavaScript uruchamiają się w różnych przeglądarkach, z założenia działając na wszystkich systemach operacyjnych. Pod tym względem stanowią więc przeciwieństwo aplikacji projektowanych z myślą o urządzeniach mobilnych. W ich przypadku każda z popularnych platform wymaga od deweloperów wyboru innego języka programowania oraz środowiska programistycznego.
Na tym jednak problemy się kończą, bo zarówno iOS, jak i Android wymuszają na programistach dostosowanie się do swoich standardów. A te w wielu przypadkach mogą być naprawdę różne. Sprawa jest na tyle skomplikowana, że początkujący programiści zamierzający wyspecjalizować w pisaniu aplikacji mobilnych mogą czuć się zagubieni – zwłaszcza na początku swojej drogi. Warto więc na początku drogi zaufać specjalistom.

Programiści poszukiwani
Tym bardziej, że decyzja o zostaniu programistą aplikacji mobilnych może okazać się jednym z najlepszych wyborów, jakie podejmiesz. Zapotrzebowanie na tych specjalistów jest obecnie ogromne i wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie będzie stale rosnąć. Taki wniosek pozwalają wysnuć między innymi statystyki dotyczące minionych trzech lat, podczas których ilość miejsc pracy dla twórców mobilnych aplikacji zwiększyła się aż o 30 procent.
Kolejny, jeszcze ważniejszy argument to oczywiście zarobki. Ankieta przeprowadzona w marcu 2017 na prawie 600 programistach aplikacji mobilnych pokazała, że przeciętne wynagrodzenie w tym zawodzie wynosi 6 tysięcy złotych brutto. Najlepsi twórcy apek na urządzenia mobilne mogą liczyć na pensję przewyższającą 8 tysięcy. W najgorszym wypadku zaś na ich konto wpłyną co miesiąc ponad 4 tysiące złotych.

Jaki język i środowisko?
Młodzi informatycy zamierzający związanie swojej przyszłości z branżą mobilną, w pierwszej kolejności muszą wybrać język programowania, w którym się wyspecjalizują. Ten wybór powinien być uzależniony od preferowanej platformy. Który system operacyjny przyniesie jednak większe pieniądze? Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Android ma wprawdzie większe (ponad 70 procent) udziały w rynku), jednak twórcy aplikacji na iOS mogą liczyć na zarobki wyższe średnio o 500-1000 złotych.
Chcąc tworzyć aplikacje na Androida, musisz opanować Javę wraz ze środowiskiem Android Studio. Przyszli deweloperzy aplikacji iOS powinni zaś opanować Objective-C lub Swift. Środowisko programistyczne dostarczone przez Apple to Xcode, który dystrybuowany jest wraz z narzędziem do tworzenia interfejsów – Interface Builder.

Studia informatyczne – dobry wybór
Opanowanie języka i środowiska to jednak dopiero początek, bo projektowanie i programowanie aplikacji mobilnych to praca pełna pułapek trudnych do ominięcia nawet dla dobrego informatyka. Studia w tym kierunku pod okiem doświadczonych deweloperów i pod patronatem firm działających w branży okażą się więc dobrym rozwiązaniem. Szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiesz ilość miast, w których wykładana informatyka – Warszawa, Kraków i Poznań to tylko początek listy.
Pod tym względem dobrze wypadają niepubliczne uczelnie np. studia informatyczne w Warszawie ze specjalizacją projektowanie aplikacji mobilnych na Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Na stronie uczelni dowiesz się, że partnerów uczelni są takie firmy jak Microsoft, Oracle, Cisco czy Simulation Games Manufacture.
Popularne pytania
Jak jest po czesku “mama”?
Czy dinozaury miały pióra?
Które fetysze są najpopularniejsze?
Jaki kolor ma śmierć?
Co to za urządzenie?
Czy marszałek E.Śmigły-Rydz był dobrym dowódcą?
Czy większa impreza zwiększa prawdopodobieństwo podrywu czy zmniejsza?
Kto stworzył Konstytucję RP w 1997 roku?
Skąd się wzięła nazwa firmy HTC?
Ile kosztuje największy samolot pasażerski świata Airbus A380?
Dlaczego powstał GPS?
Czy wstrzymywanie się od pierdnięcia jest niezdrowe?
Jaka najniższa temperatura została zmierzona na Ziemi?
Jaki procent Polaków korzysta z usług agencji towarzyskich?