logo

zwierzęta
Jak wytresować kota?

Jak wytresować kota?
Nie jest to łatwe, ponieważ nawet domowe koty pozostają do końca życia dzikie i ciężko się podporządkowują.

Kilka żelaznych zasad:
1. Pamiętaj, że kot nie zrozumie żadnych krzyków i kar cielesnych. Jeśli narozrabia, nie krzycz używając jego imienia, bo niestety będzie mu się to źle kojarzyć.
2. Należy pamiętać, że nagroda za dobrze wykonaną czynność powinna się pojawić praktycznie natychmiast, ponieważ kot bardzo szybko przestanie łączyć przyczynę ze smacznym skutkiem.
3. Tresowanie kota jest dużo trudniejsze niż psa, ale to oczywiste.
4. Pamiętajmy, aby podczas tresury kot miał spokój, nic nie powinno go rozpraszać np. wyjący za oknem pies. :)
5. Kot szybko się nudzi, więc przedłużanie tresury nie ma większego sensu, chyba, że kot cały czas jest zainteresowany zabawą. Trzeba wyczuć, kiedy jest już znudzony (zazwyczaj po ok. 10 minutach).
6. Nie spodziewaj się wiele po swojej tresurze. Jeśli nauczysz kota przychodzić na zawołanie, będzie to i tak wielki sukces. Otwierania drzwi nauczą się same. :)
7. Tresura może też kota stresować, należy zwracać uwagę na zachowanie naszego pupila i jeśli zacznie być np. agresywny, należy dać mu spokój.
8. Im młodszy kot, tym chętniej się uczy.
9. Koty mają różne charakterki, nie wszystkie sprzyjają tresurze.
10. Jeśli masz w domu dwa koty nigdy nie nazywaj ich podobnie. Koty nie do końca rozróżniają poszczególne sylaby, które mogą się im mylić.
11. Każda tresura ma jedną wspólną zasadę: należy wyczuć, w którym momencie kot zaczyna się nudzić lub przestaje czuć się komfortowo. Jeśli będziemy w takich warunkach kontynuowali tresurę, skończy się tym, że kot będzie ją kojarzył negatywnie.
12. Z reguły tresura nie może trwać dłużej niż kilka minut. Zakazane są krzyki, wrzaski czy nerwy, w ten sposób kompletnie nic nie osiągniemy oprócz stresu (po obu stronach :). Koty, podobnie jak psy, wyczuwają nasz nastrój, więc pamiętaj: nic na siłę, treser też musi czuć z tego jakąś satysfakcję. :)

Przykładowe tresury:

Przychodzenie na zawołanie
Jeśli chcesz nauczyć kota przychodzenia do zawołanie pamiętaj, że ważna jest zawsze taka sama intonacja i nagradzanie kota nawet za niewielkie postępy. Początkowo stawaj blisko. Jeśli kot robi postępy, stopniowo wołaj go z dalszej odległości. Pamiętaj o nagrodach! Podczas karmienia kota wymieniaj jego imię, tak często jak to tylko możliwe. Kot będzie to kojarzył pozytywnie.

Aport
Przygotuj ulubioną zabawkę swojego pupila, może to być np. niewielka papierowa kulka, ważne, aby kot naprawdę lubił się nią bawić. Następnie pokrop kocimiętką, poczekaj na moment, kiedy kot będzie chciał się bawić, następnie rzuć (blisko). Kot powinien zacząć się o nią ocierać. Podejdź i pochwal kota (np. głaszcząc), odbierz zabawkę i rzuć nieco dalej niż poprzednio. Kot znowu powinien pobiec, wtedy podejdź i ponownie pochwal, następnie odbierz zabawkę i wróć do miejsca rozpoczęcia zabawy. Kot z czasem powinien przynosić zabawkę coraz bliżej. Powtarzaj czynność aż do momentu, gdy wyczujesz kocie znudzenie (zazwyczaj taka zabawa nie powinna trwać dłużej niż kilka minut). Kiedy zakończysz tresurę schowaj zabawkę tak, aby kot nie mógł jej nawet wyczuć, i wróć do zabawy następnego dnia, najlepiej o tej samej godzinie.

Siad
Weź do ręki jakiś smakołyk i daj kotu powąchać. Zwierzę w trakcie tej czynności musi stać. Podnieś rękę ze smakołykiem na głową kota, następnie wymów słowo: "siad". Jeśli usiądzie, daj mu smakołyk, jeśli nie - ponawiamy komendę.
Popularne pytania
Dlaczego eksplozja bomby zabija?
Dlaczego pasta do zębów Colgate miała problem z promocją w Hiszpanii?
Dlaczego w szpitalach nie montuje się suszarek do rąk?
Kto biega szybciej: kot domowy czy najszybszy człowiek świata Usain Bolt?
Czy jakość pieczywa można też ocenić po tym, jak się starzeje?
Komu mieszkańcy Monako zawdzięczają dobrobyt?
Kto dłużej wytrzyma bez wody - szczur czy wielbłąd?
Jak najczęściej oszukuje się turystów w Afryce i Azji?
Jak wiele par sypia wspólnie pod jedną kołdrą?
Czy jakieś dzieło ludzkich rąk opuściło Układ Słoneczny?
W których wymienionych państwach obowiązują jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW): USA, UK, Japonia, Australia, Francja, Kanada?
Co znajduje się na zdjęciu?
Co znajduje się na zdjęciu?
Co znajduje się na zdjęciu z mikroskopu: a) deska klozetowa, b) kurz, c) kupa, d) prezerwatywa, e) kocie futro?