logo

zdrowie-medycyna
Trening pilotów przy przeciążeniach sięgających 9G (wideo)

Trening pilotów przy przeciążeniach sięgających 9G (wideo)
Przeciążenie (używany jest także termin nadważkość) – stan, w jakim znajduje się ciało poddane działaniu sił zewnętrznych innych niż siła grawitacji, których wypadkowa powoduje przyspieszenie inne niż wynikające z siły grawitacji. Przyjęto wyrażać przeciążenie jako wielokrotność standardowego przyspieszenia ziemskiego. Tak zdefiniowane przeciążenie jest wektorem, mającym kierunek i zwrot.
Przeciążenie może być powodowane przez wibracje, manewry obiektu takiego jak samolot czy samochód, ciąg silników napędowych statku kosmicznego, ciśnienie gazów przyspieszających w lufie pocisk, kolizje itp.
1 g to składowa pionowa przeciążenia ciała znajdującego się na powierzchni Ziemi w spoczynku lub w ruchu ustalonym, 0 g odpowiada stanowi nieważkości (spadek swobodny pod działaniem sił grawitacji). Znajomość przewidywanych przeciążeń umożliwia obliczenie obciążeń i odpowiednie zaprojektowanie konstrukcji obiektów technicznych a także ocenę narażeń, jakim poddawane będą w rozważanych okolicznościach organizmy żywe.

Największe przeciążenia przeżyte przez człowieka

Dobrowolne:
ppłk John Stapp w 1954 r. doznał przeciążenia 46,2 g w saniach rakietowych[3]. W wyniku tego eksperymentu popękały mu naczynia krwionośne w gałce ocznej (okresowa utrata wzroku, który J. Stapp odzyskał – szczęśliwie siatkówki w oczach nie były uszkodzone).

Mimowolne:
kierowca F1, David Purley w roku 1977 w wyniku gwałtownego hamowania (z 173 km/h do zera, na odcinku 66 cm), przeżył przeciążenie 179,3 g. Złamał w wielu miejscach nogi, miednicę i żebra[4],
w 2003 roku Kenny Bräck był uczestnikiem wypadku w wyścigu IRL IndyCar Series, podczas którego zderzył się z Tomasem Scheckterem. Pojazdy zahaczyły o siebie kołami, czego skutkiem było wyniesienie się w powietrze, zderzenie z siatką graniczną toru i rozpad auta. Najwyższy wynik podany przez urządzenie do pomiaru zmian przyśpieszenia, które jest montowane w samochodach wyścigowych, był równy 214 g.

Wiki

Popularne pytania
Jaką zupę można kupić w hiszpańskim McDonaldzie?
Czym na siłowni zastąpić napój izotoniczny?
Jak kiedyś wyglądało menu przeciętnej polskiej rodziny?
Kiedy U-Booty odniosły największy sukces podczas II wojny?
Kiedy na terenie Polski pojawiły się koty?
Czy wewnętrzne ściany policzka są identyczne ze ścianami pochwy?
Na czym polega test lustra?
Które zwierzę ma najwięcej nóg?
Biblia zawiera więcej odniesień do kotów czy psów?
Czy Rosjanie chcieli pokonać USA tą samą metodą co Polaków w czasach zaborów?
Jaki procent zgłoszeń na numer alarmowy 112 jest fałszywa?
Jak często statystyczny mężczyzna płacze?
Czy byki rozróżniają kolory?
Jaki procent osób myje ręce po wyjściu z łazienki?