logo

kultura-sztuka
Środkowoczeski region praski


Czechy – jedna z trzech historycznych ziem czeskich, wchodząca wraz z Morawami i Śląskiem Czeskim w skład dzisiejszej Republiki Czeskiej.
Praga, miasto stołeczne Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w zachodniej części kraju w środkowej części krainy Czechy, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.

Praga jest ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, handlowo-usługowym, akademickim, turystycznym i kulturalnym o znaczeniu międzynarodowym. Jest siedzibą większości czeskich urzędów centralnych (w tym parlamentu, prezydenta i rządu), związków wyznaniowych działających na terenie Czech, a także licznych firm, stowarzyszeń, organizacji i uczelni. Stanowi najważniejszy w skali kraju węzeł drogowy i kolejowy, posiada również międzynarodowy port lotniczy i sieć metra.

Dzisiejsza Praga powstała w 1784 r. z połączenia pięciu wcześniej samodzielnych, lecz powiązanych ze sobą organizmów, których początki sięgają średniowiecza: Starego Miasta, Nowego Miasta, Josefova, Małej Strany i Hradczan – siedziby władców czeskich. Od 1992 r. zabytkowe centrum miasta znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ze względu na bogactwo atrakcji, należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy.

Według tradycji oryginalna czeska nazwa miasta Praha pochodzi od czeskiego słowa práh – próg i jest związana z księżniczką Libuszą. Etymologia nazwy miasta zbudowanego nad progiem lub jazem – rzecznym brodem pochodzi od historycznej nazwy przeprawy przez Wełtawę w okolicy dzisiejszego Mostu Karola.

Według danych Czeskiego Urzędu Statystycznego z 1 stycznia 2017 liczba ludności miasta wynosi 1 280 508 osób (1. miejsce w Czechach), natomiast powierzchnia – 496 km² (również 1 miejsce w Czechach). Praga oficjalnie podzielona jest na dziesięć obwodów, które z kolei dzielą się na dzielnice. Obszar metropolitalny Pragi liczy, według danych Eurostatu z 2004 r., 1 964 750 mieszkańców.

Wiki
Popularne pytania
Kto ma pierwszeństwo na ścieżce rowerowej - pieszy czy rowerzysta?
Jak rozpoznać, czy niedźwiedź polarny ma dobry humor?
Czy starożytne Amazonki obcinały sobie piersi, aby lepiej strzelać z łuku?
Ile trwa dzień na Księżycu?
Ile w Niemczech kosztuje piwo?
Ile w średniowieczu trwał "moment"?
Na jaką odległość rozpościera się panorama z najwyższego budynku świata?
Dlaczego zakładamy nogę na nogę?
O ile skraca życie jeden wypalony papieros?
Czy w Szwecji prostytucja jest legalna?
Kto w zastępstwie Keanu Reevesa miał zagrać Neo w filmie "Matrix"?
Ile mierzy najwyższa sekwoja?
Jak chodzić, aby skuteczniej spalać tłuszcz?
Dlaczego warto jeść kapustę?