logo

transport
Rail Baltica – linia kolejowa będąca, wraz z połączeniem drogowym Via Baltica, elementem transeuropejskiego korytarza


Rail Baltica, projekt kolejowy realizowany od Warszawy (połączenie z Berlinem) przez Litwę, Łotwę i Estonię do Finlandii. Władze fińskie i estońskie rozważają budowę tunelu między Tallinem a Helsinkami

Rail Baltica – linia kolejowa będąca, wraz z połączeniem drogowym Via Baltica, elementem transeuropejskiego korytarza transportowego, łącząca torem normalnym Warszawę, Kowno, Rygę, Tallinn i Helsinki. Planowana Rail Baltica w Polsce to 341 km trasy kolejowej, z czego 172 km linii dwutorowej i 169 km linii kolejowej jednotorowej. Pociągi będą mogły jeździć tą trasą z prędkością 160 km/h. Jeden z priorytetowych projektów Trans-European Transport Networks (Sieci Transeuropejskie TEN-T).
25 września 2008 w Parlamencie Europejskim odbyła się konferencja prasowa eurodeputowanych z Grupy Zielonych/Wolne Przymierze Europejskie, którzy – komentując wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 września 2008 – zaapelowali, by w dalszych pracach związanych z budową drogi Via Baltica uwzględnić także rozwój korytarza kolejowego Rail Baltica.
28 października 2014 przedstawiciele rządów krajów bałtyckich podpisali w Rydze umowę powołującą spółkę RB Rail, która odpowiedzialna będzie za realizację inwestycji. Spółka w równych częściach należy do litewskiej Rail Baltica Statyba, łotewskiej Eiropas Dzelzcela Linijas i Rail Baltic Estonia.
W październiku 2015 roku została zakończona budowa pierwszego odcinka Rail Baltica: od granicy polsko-litewskiej do Kowna. Wart 364,5 mln euro projekt obejmował budowę 123 km linii normalnotorowej z Szostakowa, przez Mariampol do Kowna.

Wiki
Popularne pytania
Które duże polskie miasto należące dzisiaj do RP w wyniku IV rozbioru w 39 roku przypadło Rosjanom?
Czy jeansy trzeba prać?
Czy Polska prowadziła prace nad bombą termojądrową?
Ile kupy w ciągu dnia wydala przeciętny człowiek?
Czy wyznawcy bogini Kali z filmu "Indiana Jones i Świątynia Zagłady" istnieli naprawdę?
W którym europejskim państwie używa się najwięcej antydepresantów?
Od czego pochodzi włoskie słowo "Ferrari"?
Z jaką prędkością obraca się oko?
Jakie podejście do instytucji małżeństwa miał Hitler?
Gdzie działają automaty ze święconą wodą?
Gdzie znajduje się najdłuższa linia tramwajowa Europy?
Który system operacyjny używany jest w Korei Północnej?
Czy oglądanie telewizora z bliskiej odległości szkodzi naszym oczom?
Dysnomia to choroba, która polega na ... ?